Před rokem prošlo třešťské kino nákladnou digitalizací za více než dva a půl milionu korun. Podle vedení šestitisícového města se investice vyplatila. Počet návštěvníků se oproti předchozím letům zdvojnásobil a koncem letošního roku v Třešti očekávají desetitisícího návštěvníka.

„Dříve jsem byl vedoucím kina v Třešti a desetitisícovou hranici jsme nikdy nepřekročili. To bude minimálně po patnácti letech, kdy budeme mít zase deset tisíc," uvedl k situaci zmodernizovaného kina starosta Třeště Vladislav Hynk.

Do konce listopadu si našlo cestu do kina 9 671 návštěvníků. Bylo promítnuto 132 filmů, z nichž 47 bylo ve formátu 3D, který je od letošního roku novinkou. „Koncem roku ještě zopakujeme úspěšné filmy jako Martin a Venuše nebo Křídla Vánoc. Uvedeme také nového Hobita, takže předpokládáme, že hranice deseti tisíc padne," ujistila místostarostka Třeště Eva Požárová.

Letos se zatím průměrná návštěvnost drží na 61 divácích na jeden film. Kapacita sálu je 218 lidí, takže to je třetina sálu. V roce 2010 byla průměrná návštěvnost na čísle 42, o rok později klesla na 36. „Loňský rok nemůžeme brát příliš v potaz, protože už od října se rekonstruovalo. Každopádně celkově loni přišlo zhruba dva a půl tisíce lidí," vypočítal starosta Hynk.

Kino se dotuje

Provoz kina je ovšem i nadále ztrátový a město musí každoročně z rozpočtu vyčlenit dotaci. „Pro rok 2014 je schválena dotace ve výši 600 tisíc korun. Výdajová část za provoz kina je 1,2 miliony korun, příjmová složka je 600 tisíc. Rozdíl dorovnává město," doplnil Hynk. „Provoz kina pořád ještě testujeme a rozpočet stavíme spíše defenzivně. Necháme se překvapit, pokud bude příjmová část překročena," vysvětlil starosta.

Až do poloviny letošního roku totiž občané Třeště hojně využívali poukaz z městského zpravodaje, kdy k jedné zakoupené vstupence byla druhá zdarma. V druhé polovině roku byla k jedné zakoupené už pouze polovina druhé vstupenky zdarma. „Za vstupenku návštěvníci zaplatí osmdesát až sto korun," uzavřel téma Hynk.

Třešťské kino je kromě Jihlavy v okrese jediné, které přistoupilo k digitalizaci a modernizaci promítacích technologií. Příležitostně promítá ještě také kino v Polné, které provozuje také město.