„Rok co rok něco sklidíme a přidáme k tomu spadané ovoce. Kvas necháme vypálit a nevěřil byste, jak mě hřeje v zimě pomyšlení, že dole ve spíži mám pár litrovek dobrého pití z vlastní zahrady,“ svěřil se zákazník jedné z pálenic na Jihlavsku.

Palírny se chystají na hlavní nápor

Podle předsedy Unie destilatérů ČR Václava Šitnera je letošní úroda ovoce ve většině regionů nadprůměrná.

Majitel pěstitelské pálenice U Jiřího ve Stonařově Jiří Smejkal pod kotlem topí o sto šest a přibírá nové zakázky. Letošek podle něj na Jihlavsku lehce pokulhává za loňským superúrodným rokem. „Přestože je mezidobí, kdy se ovoce na Vysočině sbírá, dozrává a někomu už naložené kvasí, pálíme na sto procent. Zákazníci už mají doma vypálenou třešňovici, hotové jsou blumy a letnější hrušky. Přestože jedeme naplno, zásoby se moc nehromadí. Časem se ale navalí tolik ovoce, že nebudeme stíhat,“ v kostce shrnul Jiří Smejkal.

Letos se zvlášť vydařily švestky

„Po sedmi osmi letech máme mimořádnou úrodu švestek. Minulý rok byl celoplošný poměr 50 procent jablek, 30 hrušek a 20 procent švestek. Letošek odhaduji na 70 procent švestek, 20 hrušek a jen 10 procent jablek. Letos jsou švestky velmi kvalitní, s vynikajícím poměrem peckoviny a dužiny.

Letošek bude extrémně dobrý pro slivovici,“ v kostce včera shrnul pro Deník předseda unie Václav Šitner.

„Letos se na Jihlavsku urodilo nejvíc švestek, jablek je málo a spoustě zahrádkářů hnijí už na stromech. Budeme pálit hlavně švestky. Sezonu čekáme silnou, ale určitě ne tak vydařenou jako loni,“ potvrdil Jiří Smejkal. Stonařovská pálenice v průměrné sezoně vypálí kolem 13 tisíc litrů čistého lihu. Pěstitelé zaplatí za litr stoprocentního alkoholu 254 korun.

Pěstitelská pálenice Bohuslavice podle majitele Jiřího Kováře jede na dvě směny a denně zpracuje na dva tisíce litrů kvasu. „Nejvíc pálíme švestky, jablek na vypálení se také sešlo dost. Nouzi o práci letos mít nebudeme,“ připustil Jiří Kovář.

V Bohuslavicích vypálí za průměrnou sezonu 18 až 20 tisíc litrů čistého alkoholu. Pěstitelé zaplatí za litr 230 korun.
Unie destilatérů v tuzemsku eviduje 690 pálenic. Rok co rok přibývá kolem dvaceti nových pálenic.