V supermarketech bylo o poznání živěji než o předešlých víkendech, nákupní košíky s čerstvými nákupy byly plnější než v jiných ročních obdobích. „Tohle je dárek pro vnoučka! Ale jinak jsme už byli jen pro pár drobností," popisovala obsah svého nákupního vozíku u jednoho z jihlavských nákupních center Miluše Maurerová.

Do krajského města vyrazila v sobotu odpoledne s manželem i s pocitem, že u nich doma postupují přípravy na svátky podle plánu. „Já už mám vlastně všechno nakoupeno, u nás by mohly Vánoce začít klidně zítra. Tomuhle předvánočnímu stresu na poslední chvíli se ráda vyhnu," dodávala.

Podobně přistoupila k vánočním přípravám i Markéta Pokorná z Jihlavy. „Dneska jsme se vypravili se sestrou pro stromek, nákupy vánočních dárků už mám za sebou. Snažím se vyhnout tomu každoročnímu prosincovému bláznění," povídala, když vybírala mezi nabídkou stříbrných smrčků.

Minulý víkend byl právě ve znamení nákupu stromů. Prodejce Pavel Sýkora nabízel okrasné jehličnany na parkovišti před jedním jihlavským supermarketem sice už od konce listopadu, teprve teď v sobotu se jeho obchod pořádně rozhýbal. „Dneska zájem hodně vzrostl, takhle budeme prodávat až do 23. prosince," říkal v sobotu mezi obsluhováním zákazníků.

Zájem byl vedle stříbrných smrčků o borovice i jedle z dovozu. „O jedle je letos zájem největší, a to bez ohledu na centimetry či cenu. Někteří dají za takový stromek klidně i dva tisíce," přibližoval letošní trend prodejce stromků.

V nákupních centrech byl podle očekávání patrný zvýšený zájem o elektroniku a hračky, z regálů mizelo rychlejším tempem i módní oblečení. A rukama pokladních procházelo i více ovoce a trvanlivých potravin.

Zatímco v supermarketech a na parkovištích bylo plno, stylové trhy v centru krajského města lákaly jen hrstku lidí. Ještě se ani nezačalo stmívat, a většina stánků měla už zavřeno. „Moc lidí tady nebylo ani dopoledne. Lidi utratí nějakou korunu u stánků se svařákem, jinak moc nekupují," přibližovala dění na Masarykově náměstí stánkařka s textilním zbožím Kristýna Böhmová.