Většina osob v kraji žije v rodinném domě či v bytě v osobním vlastnictví, oproti zbytku republiky je na Vysočině méně lidí v pronajatých či družstevních bytech. Více oblíbené je zde naopak pronajímání rodinných domů. Nespokojenost s bydlením v podnájmu je ale v kraji na pomezí Čech a Moravy podstatně vyšší než ve zbytku republiky.

„Je pochopitelné, že se obyvatelům Vysočiny nechce bydlet v pronájmech. Jihlava zaznamenala vůbec nejvyšší zdražení ze všech krajských měst za poslední tři roky," komentuje výsledky průzkumu ředitel společnosti Ekonomické stavby David Mencl. I proto prý více než polovina obyvatel Vysočiny zvažuje odstěhování za město.

Téměř dvě třetiny respondentů v kraji zároveň říkají, že je pro ně důležité žít ve vlastním a sedmdesát procent respondentů považuje za podstatné mít vlastní bydlení před založením rodiny. Hlavním kritériem při pořizování nového bydlení jsou pak peníze. „Nadpoloviční většina obyvatel Vysočiny považuje dosažení hypoteční půjčky za obtížné. Téměř polovina pak získává pocit, že se jim momentálně vlastní bydlení vzdaluje,“ komentoval další výsledky výzkumu David Mencl.

Zároveň také na Vysočině lidé platí o poznání méně za bydlení než ve zbytku republiky – celá třetina se vejde včetně energií měsíčně do šesti tisíc a více než šestnáct tisíc platí jen dvě osoby ze sta.

Sečteno a podtrženo, nespokojenost s bydlením vyjádřily celkem více než tři čtvrtiny dotázaných. Ve srovnání se zbytkem republiky jsou lidé na Vysočině spokojeni se svým bydlením méně. Vztahy v domácnosti jsou ale v drtivé většině dobré, tuto možnost zvolilo devět osob z deseti.