To byl hlavní důvod, který Miladu Hráčkovou z Vacenovic přivedl k návštěvě brtnického zámku, který o víkendu hostil setkání převážně uměleckých kovářů z celé republiky i ze zahraničí.

Druhý důvod, proč Milada Hráčková zavítala do Brtnice, byl poněkud prozaičtější. Uměleckým kovářem je totiž i její syn. „Syn je uměleckým truhlářem a nyní si k tomu přibral i umělecké kovářství. Doma má kovadlinu a výheň, takže mám ke kovářství velmi blízký vztah. Líbí se mi, jak lidé dokáží pokořit kov a vytvoří z něj to, co chtějí. Beztvarému kusu železa doslova vdechnou život a dají mu nějaký význam,“ popsala Milada Hráčková, která na nádvoří brtnického zámku sledovala šikovné řemeslníky.

Mezi nimi byl i student ze střední řemeslné školy v Jaroměři Jan Celer. Ten je pokračovatelem svého dědečka. „Kovářem a podkovářem byl můj dědeček, od něj jsem něco málo pochytil. Lidé dnes už ani pomalu neví, o jaká řemesla jde. Mnozí ale i nyní dokáží ocenit poctivou ruční práci. Jednodušší a levnější je však koupit si kliky a další železné a kovové věci v obchodě,“ přiblížil Jan Celer možnosti, jak mohou v dnešní době umělečtí kováři se svými výrobky uspět na trhu.

A co ho na černém řemeslu nejvíce baví? „Líbí se mi, když se mi povede vykovat hezkou věc. Dělám například kliky. Je to snad nejhezčí řemeslo, co znám. Dělám ho i kvůli dědečkovi,“ dodal začínající umělecký kovář a zámečník.

O víkendu se na brtnickém zámku sešlo sto dvacet dva kovářů. Ti, kteří zhruba dvě hodiny pracovali u kovadlin a výhní, pak své výkovky museli v Brtnici nechat. Z nich pak během let vzniká výstava, která mapuje i minulá setkání kovářů na brtnickém zámku. „Je tu vystaveno sto čtyřicet výkovků z předchozích let. Hodnotí je porota, ale jejich názor je velmi subjektivní. Jde především o umělecký nápad a technické zpracování železa, které můžeme nějak ocenit,“ řekl pořadatel Brtnických kovadlin Pavel Rubeš. U kovářských výhní na nádvoří postávalo mnoho zvědavců, kteří si nenechali ujít podívanou na zručné kováře při práce. Další atrakce, kování koňů, se líbila především dětem. Brtnickým zámkem o víkendu prošly stovky lidí.