„V kanceláři nemáme klimatizaci, jen otevíráme okna. Ráno jsem se nenasnídala 
a ani moc nenapila, a když jsem rychle vstala od stolu, že půjdu na záchod, zatočila se mi hlava. Navíc mám špatný tlak, takže to mi asi taky nepřidalo," popsala včerejší situaci Hofhanzlová. Chvilka v klidu
a půllitr studené vody jí naštěstí udělaly dobře. „Lékaře jsme nevolali, ustála jsem to, ale bylo to opravdu nepříjemné," dodala sekretářka.

Jiní ale v tropických vedrech, která v těchto dnech zasáhla Jihlavsko, takové štěstí neměli. Jenom do páteční jedenácté hodiny do jihlavské nemocnice patnáctkrát dorazila Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina. „Více než polovina pacientů kolabovala z horka. Problémy měli především starší lidé. Jedná se o prudký nárůst pacientů, které jsme kvůli vysokým teplotám přijali," vyjádřila se mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Lékaři v případě hrozící
ho kolapsu způsobeného teplem radí co nejdříve zaujmout polohu vleže. „Dále je třeba zvýšit chlazení těla proudem vzduchu a nebo chladnými obklady a co nejvíce se napít. V závažnějších případech je pak nutné podání tekutin nitrožilně cestou zdravotnické pomoci," uvedla Zachrlová.

Služby města Jihlavy se snaží horko přímo v centru krajského města snížit kro-picími vozy. Ty začaly v centru jezdit ve čtvrtek a pokračovat budou i o prodlouženém víkendu. „Kropit začínáme 
v jedenáct hodin dopoledne 
a kropíme až do sedmnácté hodiny s tím, že vůz je v centru každé dvě hodiny," přiblížil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Hlavním smyslem kropení ulic je to, aby se Jihlavanům mohlo lépe dýchat. „Jak se voda pozvol-na vypouští z vozu, vytváří se vodní film, který ochladí vzduch. Dále se z kostek, které jsou rozpálené, začne voda odpařovat, a tím se zmírní suchost vzduchu. Lidem se pak lépe dýchá," vysvětlil Málek.
Do jednoho kropicího vozu se vejde sedm kubíků vody, což vyjde na jednu trasu centrem. Voda pochází z řeky Jihlavy. Služby města Jihlavy ji kupují od Povodí Moravy za sedm korun za kubík.