Podle organizátorů soutěže je to dobře. Pro starosty by to mělo být příjemné překvapení. „Je lepší, když se lidé sejdou bez vědomí starosty a do přihlášky připojí podpisy co nejvíce obyvatel obce," vysvětlila Kateřina Bláhová, organizátorka z Nadace VIA. Soutěž je totiž určená starostům obcí do dvou tisíc obyvatel a nominaci musí podepsat nejméně dvacet lidí trvale nebo přechodně žijících v dané obci. Přihlášky mohou lidé zasílat až do 5. září.
V loňském roce nominovali lidé na Jihlavsku hned šest starostů, kteří měli šanci do obecní kasy získat až čtvrt milionu korun. I když ani jeden v konkurenci dvou stovek přihlášených neuspěl, byla pro ně nominace od občanů příjemným překvapením. „Moje nominace vycházela z iniciativy lidí z místní části Řehořov. O tom, že jsem byla do soutěže přihlášena, jsem se dozvěděla až z novin. Rozhodně to bylo nečekané," vzpomněla si na loňské překvapení jediná nominovaná žena, starostka z Kamenice u Jihlavy Eva Jelenová.
Protože se nakonec nedostala mezi pětici finalistů, komise soutěže do obce nedorazila. Podobně zaskočený byl loni také starosta Dlouhé Brtnice Luboš Krátký. Informace o nominaci mu doslova vyrazila dech.
Konkrétní návody na to, jak mají lidé nominační formulář vyplňovat tak, aby měl starosta šanci uspět, organizátoři dávat nechtějí. „Kdybychom jim dali k dispozici vzorový lístek, všichni by to vyplnili stejně a hodnoticí komise by to měla těžké," dodala Kateřina Bláhová.
Ta doporučuje, aby lidé v přihlášce nepoužívali fráze a úřední jazyk a aby z textu argumentace bylo patrné, že je to dílo kolektivu lidí, kteří se chtějí aktivně zapojovat do života obce.