Na trh s pivovary totiž vstupuje Horácký pivovar se sídlem v Chlumu na Třebíčsku. Stojí za ním bývalý obchodní a marketingový ředitel jihlavského pivovaru Ježek Miloš Vostrý.

„Předpokládám, že první pivo pro zákazníky budeme mít ve třetí dekádě března," potvrdil bez dalších podrobností Miloš Vostrý z Horáckého pivovaru, který našel sídlo v Chlumu.

Lokalita není náhodná. Malý pivovar chce svá dvě piva plzeňského typu šířit mezi zákazníky na Třebíčsku i Jihlavsku. „Poloha Chlumu je z logistického hlediska ideální," podotkl Miloš Vostrý s tím, že název piva Horác má odkazovat na místní horáckou oblast.

Názvy Horácký pivovar, Horác, Horácký ležák a Horácká desítka si už majitel nechal zaregistrovat jakožto ochrannou známku.
Zákazníci se budou moci s novým pivem setkat například v provozovnách, které patří podnikateli Romanu Cahovi. Ten se na rozjezdu nového pivovaru také podílí. „Nové pivo budeme čepovat ve všech třech našich podnicích v Třešti a také v provozovně v Polné," potvrdil Caha.

Malé pivovary na Vysočině zažívají v posledních letech příznivé období. Mezi raritu na Jihlavsku patří od roku 2013 malý domácí pivovar Ruprenz v Uhřínovicích, místní části Brtnice. Stojí za ním Martin Povýšil a zajímavostí je především jeho automat na pivo, který funguje podobně jako třeba automat na kávu. Umístěn je na domě v Uhřínovicích a každý, kdo chce pivo ochutnat, s sebou musí mít peníze a občanský průkaz. „Pivovar bohužel nedisponuje pivovarskou restaurací, ale k ochutnání pivo nabízíme v hospůdkách a restauracích v našem okolí," uvedl Povýšil.

V posledních dvou letech mohou lidé v Jihlavě a okolí ochutnat například i Hrbouna. Sídlo má na Pávovské ulici v Jihlavě. Pivo Hrboun lze zakoupit především v prostorách pivovaru, do budoucna by se mělo objevit také v některých restauracích.

Mezi známější v regionu patří například Radniční pivovar na Masarykově náměstí v Jihlavě, pivovar Hladov nebo Kozlíček v Horních Dubenkách. Největším pivovarem na Jihlavsku je Pivovar Ježek.