Následovat je už brzy budou také v Dolní Cerekvi, Cejli a Novém Rychnově. Jde o společný postup zmíněných obcí, který si odsouhlasily na dubnovém jednání. Chtějí takto upozornit na to, že se uvažuje o vybudování úložiště v místě, kde se nacházejí významné zdroje pitné vody a evropské rozvodí.

O tom, kde úložiště nakonec bude, se rozhoduje řadu let. Aktuálně probíhají průzkumné práce, po vyhodnocení všech měření budou v příštím roce vybrány čtyři vhodné lokality. Pak se bude opět řešit, co dál. Šestice obcí z Jihlavska a Pelhřimovska v minulých dnech požadovala okamžité vyloučení lokality Hrádek (Čertův hrádek) ze seznamu, na Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ČR ani na Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) tomuto požadavku nevyhověli.

„My samozřejmě nevíme, která lokalita bude nakonec vybrána. Tato blokace pozemků je krokem do budoucna, pojistkou, pokud by se nás to za několik let opravdu týkalo. K blokaci pozemků vyzýváme také naše občany a soukromé majitele nemovitostí. Chceme, aby byl náš nesouhlas jasně vidět. MPO ani SÚRAO s námi zatím nekomunikují tak, jak by bylo potřeba. Pořád nás uklidňují, že se nic neděje. Jenže tady hrozí, že se úložiště postaví v přírodním parku, kde jsou cenné zdroje podzemních i povrchových vody,“ shrnula starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

Stavba obchvatu kolem Velkého Beranova.
OBRAZEM: Dopravu na cestě mezi Jihlavou a Měřínem řídí semafory

Blokaci pozemků budou ve středu 29. května řešit také zastupitelé v Hojkově. „Odpor proti úložišti je tu pořád stejný. Lidé se obávají všech negativ, které by s sebou přinesla stavba úložiště i ukládání odpadu. Nikdo nechce bydlet v sousedství takového objektu, podepsalo by se to i na cenách pozemků a nemovitostí. Navíc by došlo ke zničení zachovalého přírodního parku,“ popsal pocity obyvatel Hojkova starosta Martin Novák. A doplnil, že i když už se o tomto tématu v regionu mluví velmi dlouho, setkal se s tím, že se stále najde někdo, kdo o těchto plánech s lokalitou na Čeřínku vůbec nic neví.

V Milíčově se kvůli aktuálnímu dění zastupitelé sejdou v neděli. „Co bude s jaderným odpadem, stát řeší pětadvacet let. Lidé už jsou znechucení. Co si o tom všem myslíme, dáme jasně najevo i prostřednictvím plachty, která už byla vidět minulý týden v Dolní Cerekvi, když tam přijel ředitel SÚRAO Jan Prachař. Umístíme ji na nějaké dobře viditelné místo. Jsem nyní v kontaktu se starosty Dušejova a Hubenova, i tam se chtějí k těmto aktivitám připojit,“ přiblížil další formu protestů starosta Milíčova Petr Marek.

SÚRAO uvádí, že hydrogeologická stavba lokalit je pečlivě sledována a hodnocena. „Případné vlivy na povrchové i podzemní vody jsou jedním ze zásadních kritérií, která se budou posuzovat při hodnocení všech lokalit v první polovině roku 2020. Ochrana vodních zdrojů je svázána s řadou právních předpisů, jimiž se musí SÚRAO při vyhledávání vhodné lokality bezpodmínečně řídit,“ uvedla mluvčí SÚRAO Lucie Steinerová. Na území republiky je nyní devět lokalit pro úložiště, na Vysočině jsou tři.

Protesty v Dolní Cerekvi.
Kvůli úložišti radioaktivních odpadů Rohozná zablokuje svoje pozemky