Zatímco v jiných okresech na Vysočině se téměř v polovině prázdnin objevily problémy s čistotou vody, na Jihlavsku se lidé mohou i nadále bez obav koupat ve třech sledovaných rybnících Černém, Velkém Pařezitém a Malém Pařezitém. Prokázal to čerstvý rozbor vody z pondělí 24. července. „Kvalita vody byla výborná, nebyly nalezeny žádné sinice ani žádný další typ znečištění. Pouze na Malém Pařezitém rybníku plavalo menší množství spadaného listí," uvedla Martina Fišarová z jihlavské pobočky krajské hygienické stanice.

Uvedené rybníky byly v průběhu letošní sezony kontrolovány čtyřikrát a voda v nich měla pokaždé výbornou kvalitu. „Tyto rybníky bývají tradičně bezproblémové. Důvodem je rašelinná voda, která nepodporuje růst sinic," vysvětlila Fišarová. Z těchto důvodů lze očekávat, že voda zůstane vhodná ke koupání i po zbytek prázdnin.

Jihlavsko má zřejmě proti jiným okresům i tu výhodu, že ze seznamu sledovaných koupacích ploch byly vyškrtnuty problémovější rybníky. V loňském roce byly na Jihlavsku sledovány ještě rybník Nadymač. O ten se přestala hygiena zajímat, neboť se v něm koupalo jen velmi málo lidí.

Peklo už hygienici na seznamu nemají

Ke sledovaným vodním plochám na Jihlavsku patřilo také tradičně velmi problematické Peklo. Poslední roky mu hygienici byli nuceni několikrát udělit zákaz koupání. Zřejmě z tohoto důvodu se jeho provozovatel rozhodl požádat o vyjmutí ze seznamu koupacích ploch. To mu umožnila nová legislativa, podle níž se seznam sledovaných vodních ploch ke koupání vytváří každý rok znovu.

Vzhledem k nedostatku finančních prostředků není možné sledovat další rybníky na Jihlavsku, jako například Borovinku či Okrouhlík.

Pro to má hygiena pro lidi bažící po osvěžení v některém z nesledovaných rybníků následující doporučení. Voda, v které se chtějí koupat, by neměla zapáchat, průhlednost by měla být mimálně taková, aby si ve vodě po kolena viděli na prsty na nohou. Neměl by zde hnízdit větší počet vodního ptactva.

BLANKA FIŠAROVÁ