„V dopoledních hodinách vynechával jeden spoj v průběhu čtyřiceti minut na lince A. Také na lince B nejezdil jeden spoj v průběhu šedesáti minut a to až do půl sedmé večer. Všechny ostatní autobusové a trolejbusové spoje byly zabezpečeny v plném rozsahu,“ informoval tiskový mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. V noci z pondělí na úterý nevyjel také jeden noční spoj.

DPMJ denně k zajištění provozu všech spojů linek potřebuje pětašedesát šoférů. „V příštích dnech by spoje měly jezdit už v pořádku. Někteří řidiči se nám začínají pomalu vracet. Letošní virová epidemie je mnohem závažnější než v minulých letech. Někteří naši zaměstnanci marodí až tři týdny,“ uvedl ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Vedení DPMJ doufá, že v následujících dnech už další šoféři neonemocní. „Pokud onemocní, tak nevím, co budeme dělat. Je to mimořádná situace,“ dodal ředitel Vilím.

Chřipka na Jihlavsku zatím ale neustupuje. „Minulý týdne došlo ke snížení díky prázdninám. Virus chřipky ale stále koluje mezi lidmi. Je mnoho hospitalizovaných v nemocnicích i nemocných u praktických lékařů. Obávám se, že chřipka ještě na ústupu není,“ sdělila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Alena Dvořáková.

Všichni pracovníci DPMJ včetně šoférů se mohou nechat proti chřipce očkovat. Každoročně jim to zdarma nabízí jejich zaměstnavatel. „Řidiči o to ale nemají moc zájem. V říjnu loňského roku se nechalo očkovat pouze deset řidičů,“ podotkla sekretářka DPMJ Ivana Koutková, která očkování ve firmě organizuje.

Kominík
Komíny potřebují pravidelnou péči

Dopravní podnik tuto krizovou situaci řeší přesčasy a pomocí brigádníků. Za volant vozidla přepravujícího množství osob nemůže ale sednout každý.

„Šoféři musí mít patřičné dokumenty a školení. Máme k dispozici jedenáct brigádníků, ale nemohou přijít do pěti minut. Jsou zaměstnáni jinde,“ vysvětlil ředitel Vilím.

V současné době DPMJ by přijalo navíc ještě deset řidičů. „Potřebovali bychom 104 šoférů. Navýšení platu se tento problém nevyřešil. Průměrný plat řidiče je třicet tisíc korun. V průběhu letošního roku proto chceme přijmout pět řidičů z Ukrajiny,“ doplnil ředitel s tím, že pokud se osvědčí v ulicích krajského města by jich mohlo jezdit i více.

Ilustrační foto
Kraj rozdělil mezi středoškoláky přes milion