"Zveme vás na ochutnávku čistě rostlinných jídel, spojenou s živými vstupy na téma veganství. Návštěvníci mohou sdílet recepty, ověřit si své znalosti formou kvízu, získat informace o veganské stravě a zapojit se tak do komunitní aktivity v krajském městě. Dlouholetí vegani a veganky se na místě rádi podělí o své zkušenosti, začínajícím veganům poradí, kde najít informace a jak si zajistit všechny potřebné živiny," pozvala na hody bez živočišných produktů Simona Havlová.

Cílem akce je, aby lidé poznali, že veganství má mnoho podob a že tento způsob stravování obsahuje pestrou nabídku pokrmů. Ať už těch, které čerpají ze zásad zdravého životního stylu, nebo těch, které se inspirují tradiční českou a slovenskou kuchyní. "Chybět nebudou různé netradiční saláty nebo jídla světové kuchyně. Milovníci sladkého také nepřijdou zkrátka," dodala k tomu Havlová.

Kartoffelmarkt v Jihlavě.
V Jihlavě si lidé připomenou tradici starých trhů

Organizátoři chtějí také upozornit na ekologickou stopu ve zbytečném používání jednorázového nádobí. Proto vyzývají návštěvníky, aby si i letos s sebou přinesli misku a lžíci. Na místě bude pro zapomnětlivé k dispozici ekologické nádobí z cukrové třtiny.

Veganské hody navazují na podobné akce, které se konají v Praze, Brně, Bratislavě i dalších evropských městech. "Své veganské jídlo k ochutnání může přinést každý – ať už vegan či nevegan. K dispozici budou stoly i vybavení pro ohřev jídla," uzavřela Havlová.