„Vila na Jiráskově 13 od Františka Petráše z roku 1924, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí s připojením samostatné přístavby v zahradě, ukazuje možný přístup k adaptacím z rodinného bydlení na jiné využití, kde se podařilo zachovat vzhled i ojedinělé technologie původní stavby, a doplnit ji zcela novou architekturou,“ sdělila za organizátory Jana Nováková.

Citlivou rekonstrukci lze podle architektky vidět i u druhé původně rodinné vily na Jiráskově 65 od brněnského architekta Bohumíra F. A. Čermáka z počátku 30. let, která vznikla pro rodinu Anny a Vítězslava Hornových, a dnes slouží jako sídlo firmy současného majitele.

Ředitel jihlavské nemocnice Vítězslav Horn byl přední osobností meziválečného veřejného života, a je známa jeho spolupráce také s jiným významným brněnským architektem Bohuslavem Fuchsem na plánech obnovy bývalého nemocničního areálu.

V neděli zájemce čeká prohlídka legiodomu s výkladem teoretičky umění Michaely Pacherové. Účastníci se sejdou v neděli 30. září v 10 hodin na rohu třídy Legionářů a Fritzovy ulice.

„Obytný rondokubistický komplex palácového typu vznikl jako řešení bytových, společenských i kulturních otázek po návratu československých legionářů z I. světové války, ale také jako příklad nového stavebního slohu vyzdvihujícího českou identitu a připomínající odvahu našich vojáků v zahraničním odboji,“ doplnila další informace Nováková. Vstup na obě prohlídky je zdarma.