Kvůli novoročnímu přípitku dnes vyšlapalo po čerstvě zamrzlých lesních cestách na Javořici několik tisíc lidí. Na vrchu s nadmořskou výšku 837 metrů, který je nejvyšším místem Českomoravské vrchoviny, se po poledni u ohňů kromě pěších ohřívalo i několik desítek cyklistů. Populární silvestrovský Výstup na Javořici s Vlastou Javořickou se konal osmnáctým rokem. Zájemců neubývá, řekl Vladimír Mazal z pořádajícího Klubu českých turistů v Telči.

"Já myslím, že to dnes bylo podobné jako loni, přes 5000 lidí určitě," řekl Mazal. Výstup tak zřejmě zůstane nejpočetněji navštíveným turistickým pochodem v Česku zapojeným do akce Novoroční čtyřlístek. Takových akcí se na přelomu roku po celé republice koná přibližně pět desítek, jejich účastníci přispívají na značení turistických tras pro vozíčkáře. Na Javořici se dnes na tento účel podle prvního odhadu podařilo vybrat kolem 20.000 korun. "Prodali jsme přes 1000 čtyřlístků," doplnil Mazal.

Výšlap na Jelení horu v lesích mezi Hodicemi a Panenskou Rozsíčkou pořádali už popáté hodičtí dobrovolní hasiči. Poslední den roku se na kopec, který zdobí dřevěná socha jelena, vydalo několik stovek lidí. Na vrcholu je čekala čočková polévka a čaj zdarma. Kdo chtěl, mohl si na ohni opéct buřty.