Tento styl zábavy se jmenuje aquazorbing a nabídl ho pořad Pohádková neděle v Telči.

Lidé včetně dětí se mohli nechat zavřít do zhruba dvoumetrové nafukovací koule a spustit na rybník v zámeckém parku. „Koule je upravena pouze pro pohyb na vodě. Unese váhu 150 kilogramů,“ přiblížil za obsluhu Jan Nechvátal.

Kotrmelce a další pohyby

Co se dalo v kouli na hladině rybníku dělat? Lidé se mohli vyřádit a docela zapotit. Někdo se během zhruba pětiminutového pobytu na vodě pokoušel v kouli vstát, někdo jiný zase dělal kotrmelce nebo pohyboval koulí v kleče, některé děti si do koule vlezly ve dvojici.

Nafukovací "balon" byla jištěn provazem, pomocí kterého jej dvojčlenná obsluha přitáhla zpět ke břehu. Zamočit se na vodě nešlo. Akci přineslo Hitrádio Vysočina.

Aquazorbing se zrodil v Asii. Jako první v tuzemsku ho začalo oficiálně provozovat koupaliště Příbor. Stalo se tak vloni 28. června.

"Bratříček"? Na svahu

"Bratříčkem" aquazorbingu je zorbing, což je jízda ze svahu dolů ve speciální kouli. Zájemci jsou v tomto případě uvnitř koule připoutáni do speciálních postrojů s vícebodovým systémem. Koule může v tomto případě dosáhnout rychlosti až 50 kilometrů za hodinu.