Důležitá křižovatka s hlavní silnicí na okraji Jihlavy v Heleníně nestačí pojmout zvýšený počet aut. Doprava tam vzrostla v důsledku rozšíření této městské části o nově budovanou kolonii domů. Obyvatelé Helenína už řadu měsíců čekají, jak dohady kolem křižovatky dopadnou. „Čekáme, co úředníci na magistrátu vymyslí. Asi dojde k posunu draze vybudované zastávky směrem dolů k sídlišti," přemítal místopředseda Osadního výboru v Heleníně Vladimír Havlíček.

Také by šlo udělat odbočovací pruh. Nebo by se dala udělat silnice z nového sídliště v Heleníně nahoru přes pole do lokality Člunek. „Velký kruhový objezd by tady asi nebyl vhodným řešením. Auta jsou z kopce hodně rozjetá," dodal Havlíček.

Pokud by se muselo u Helenína stavět, je otázkou, kdo práce zaplatí. František Červenec, ředitel Pozemních staveb, které byly dodavatelem infrastruktury nové lokality, ovšem už před více než dvěma lety poznamenal, že nevidí důvod, proč by měla platit úpravy na křižovatce a přemístění zastávky právě stavební firma. „Tenkrát měl investor domků za úkol zpracovat návrh o úpravě křižovatky v Heleníně. Návrh se zpracoval, ale tím to skončilo," sdělil náměstek primátora Josef Kodet. K tomu dodal, že proti nějakým změnám byl hlavně Dopravní podnik města Jihlavy. „Šlo by jednak o složitější zajíždění autobusů k zastávce, tak i o to, že lidé by museli jít na zastávku minimálně o dvě stě metrů dál. Nyní tento problém sledujeme, ale myslím si, že situace není tak vážná, aby se kvůli ní dělaly nějaké velké změny za nemalé peníze," vysvětlil Kodet.

Navzdory zmíněnému problému si lidé život v Heleníně pochvalují. „Už deset let si tu užíváme klidného a myslím si, že i atraktivního Helenína. Považuji ho za takovou městskou vesničku. Jsou tu lesy, rybník, hřiště, ale zároveň jsme blízko i městu, což je naprosto ideální," popsala současnou situaci Ludmila Teplá, která už nějaký ten pátek dění v Heleníně pozoruje.

V posledních letech obyvatelé sledují přímo z oken, jak se Helenín postupně rozrůstá směrem ke Člunku. „Rozhodně mi tu noví lidé nevadí. Jsem ráda, že i ostatní vidí krásu Helenína a chtějí zde bydlet. Těch stromů, které se kácely, je sice škoda, ale myslím, že se nedávaly pryč jen kvůli stavění. Byly staré a některé už padaly před očima," dodala Teplá.

Lidé tu jsou přátelští. Jak rodiny, které se těší, že s nárůstem počtu obyvatel v Heleníně přibudou i děti, tak také starší usedlíci, kteří si na svých vycházkách budou moci popovídat s novými lidmi. „S ostatními jsme se spřátelili hned, hlavně i kvůli dětem, které sem nastoupily do školky," řekla Šárka Celá, která se před pěti lety přistěhovala i s rodinou. V té době se stavěly atriové domy.

O děti v Heleníně teď opravdu není nouze. „Takže ty naše si mají s kým na hřišti hrát. O naší nově otevřené samoobsluze si myslím, že je super. Říkáme jí takový helenínský City Park. Jsme za ni rádi, protože když si děti vzpomenou, že mají chuť na zmrzlinu, nemusíme kvůli ní jezdit někam daleko," dodala žena.

SIMONA ŠIMKOVÁ