Zavzpomínat na události z roku 1989 v krajském městě můžete prostřednictvím happeningu pojmenovaném Zeď svobody. V sobotu se na Masarykově náměstí v Jihlavě uskuteční nepovolený koncert se scénářem z doby před třiceti lety. Na vystoupení kapely Old Demons of Desire & Old Good Chasis se kolem páté sejdou studenti, které po nějaké době rozeženou policisté. Koncert se znovu odehraje v neděli.

"Už v těchto dnech se lidé v Jihlavě potkávají se symbolickou Zdí svobody. Vyrcholení všech aktivit pak přijde o víkendu. Udělali jsme to tak, aby vše na sebe navazovalo, nebudou chybět ani tradiční akce," navnadil Jihlavany na nadcházející víkend Petr Píša.

V neděli ve tři hodiny odpoledne se tedy lidé sejdou u Klíčů v areálu Českého mlýna, kde si připomenou třicet let svobody. K tradičnímu lampionovému průvodu se ve čtyři hodině mohou zájemci přidat na Masarykově náměstí. Lampiony mohou zakoupit na místě, výtěžek z prodeje půjde Dětskému centru Jihlava. "Připomenem si události roku 1989, nebude chybět píseň Modlitba pro Martu, laserová show ve státních barvách na střeše City Parku. Z náměstí se průvod vydá v 17 hodin a 11 minut ke kostelu svatého Jakuba, po hradebním parkánu kolem historického centra až na Minoritské náměstí. Odtud se společně odebereme zpět nanáměstí ke Zdi svobody, kde navazuje další program," sdělila organizátorka Anna Petřivá Rásochová. Následovat bude koncert ve stylu toho sobotního. Nakonec přijde finále v podobě přeměny Zdi svobody. Součástí oslav bude také nedělní orchestrální koncert Základní umělecké školy Jihlava, který se uskuteční od 19.30 hodin v domě kultury na Tolstého ulici.

Připomínka třiceti let od sametové revoluce v přilehlých ulicích Masarykova náměstí v Jihlavě.
V Jihlavě se vrátili v čase o třicet let zpátky

V duchu oslav významného výročí se ponese sobotní Noc divadel v Horáckém divadle Jihlava (HDJ). Program začne o půl sedmé večer v prostorách divadelní pasáže. "Letošním tématem je Divadlo a svoboda. V mnoha otevřených prostorech Horáckého divadla se v průběhu večera uskuteční několik koncertů, DJ párty a řada divadelních výstupů v retro atmosféře revolučního roku 1989 v podání herců HDJ. V 19.30 zde budou také předány ceny divácké ankety Horác a Cena Herecké asociace udělovaná odbornou porotou za výjimečný umělecký výkon v uplynulé divadelní sezóně," prozradila mluvčí divadla Miroslava Kvíčalová.

Během večera vystoupí jazzové trio Jana Včelaře a jeho hostů, kapely Koně a prase, Old Good Chassis a Šakalí band i dvojice DJ´s. "V tématu večera, jako připomínka faktu, že svoboda není samozřejmá, bude ve foyer velké scény instalována putovní výstava obrazů obyvatel uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos, kterou pod názvem Obrázky na útěku sestavila malířka Helenka Šuranská. Výstava potrvá do 3. prosince," dodala Kvíčalová.

Rok 1989 a revoluce bude tématem nedělního Studentského festivalu v Univerzitním centru Telč, který vzniká ve spolupráci s GOB a SOŠ Telč. "U příležitosti Dne studentstva se akademická půda Univerzitního centra stane místem pro zamyšlení, diskusi i zábavu. Studenti škol s působností v Telči představí svoje studijní práce a osobitý pohled na historické události dvacátého století. Návštěvníci budou mít možnost zapojit se do veřejné diskuse, ale zároveň se přesvědčit, že věda, stejně jako historie, může být zábavná," řekl ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec.

Koncert Základní umělecké školy Pelhřimov v rámci 80. výročí od založení školy.
Mladí umělci oslavovali výročí školy

Začíná se o půl desáté dopoledne, připravena je vernisáž několika výstav a projekce filmu Vyšší princip s doprovodným slovem. Odpolední program od 13.30 hodin odstartuje Science slam – Vědecká show studentů Masarykovy univerzity. Následovat bude kulturní vložka studentů telčského gymnázia a v 17.11 hodin bude na programu uctění památky studentů u nově vysazené lípy k 30. výročí sametové revoluce v zámeckém parku. Po celý den budou v areálu univerzitního probíhat výstavy, retro koutky, diskusní fóra a neformální setkávání nejen pro pamětníky.

Svobodnou třicítku v neděli oslaví také v Polné. Tam se lidé sejdou v 17 hodin na Husově náměstí, kde zavlají vlajky, zacinkají klíče, rozsvítí se svíčky a zazní písničky. Průvod potom půjde do Střediska volného času TEMPO. Na programu bude dále odhalení Sochy svobody, Magor dětem, beseda, buřty, punč a film.

Také v Brtnici přichystali oslavy 17. listopadu, tedy Dne boje za svobodu a demokracii. Mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou je připravená komentovaná prohlídka výstavy Z Trevisa do Brtnice, která je k vidění ve Valdštejnském domě. Od šestnácti hodin v místním kině vystoupí kapela Jazz Quintet, děti z brtnické mateřské školy a žáci tamní základní školy. Programem provede Laďa Špejtek.

Kapela Lucie v čele s frontmanem Davidem Kollerem oslavila v pátek večer v areálu brněnského výstaviště třicet let. Kapela vystoupila ve svém původním složení.
Kapela Lucie vystoupí v Jihlavě