Zvýšený zájem lidí o respirátory zaznamenali dopoledne nejen lékárníci na Vysočině, ale také v brněnské Lékárně Na Kobližné. „Lidé se na respirátory dopoledne vrhli, možná naši současnou zásobu do večera vyprodáme. Žádná panika ale nehrozí, aktuálně není problém respirátory doobjednat, takže je doobjednáme a doplníme. Situace z jara, kdy byly nedostatkové, se neopakuje," uklidnil vedoucí lékárny Jiří Richter.

Vzhledem k tomu, že se otázka povinnosti na některých místech nosit respirátory kvůli britské mutaci koronaviru skloňovala již v předchozích dnech, na zvýšený zájem o ně se připravili v brněnské Lékárně V Bílém domě.

„Zvýšený zájem pociťujeme, o roušky i respirátory, například v posledních dnech lidé nakupují najednou třeba deset kusů, dříve si brali třeba jen dva. Předzásobili jsme se však, takže roušek i respirátorů máme dostatek a lidé je u nás stále bez problému seženou," ujistila vedoucí lékárny Lydie Štěpánková.

Drama na Vranovské přehradě. Důchodce zůstal s autem viset nad vodou.
Drama na Vranovské přehradě: důchodce zůstal s autem viset nad vodou

Byť nyní respirátory nedostatkovým zbožím nejsou, zájem o ně v pátek tak vzrostl, že nakupující až přetížili server sítě lékáren Dr. Max. „Zaznamenali jsme zatím dva krátkodobé výpadky, vždy na pár minut. I když máme poměrně robustní systém, čelíme extrémně zvýšenému zájmu. Návštěvnost našich stránek se v průběhu dne zvyšuje až na desetinásobek běžného stavu. V tuto chvíli e-shop Dr.Max běží," uvedl v pátek v jednu hodinu odpoledne mluvčí sítě Michal Petrov.

Lidé za nákupem respirátorů a roušek míří i do supermarketů. I ty zatím jsou zásobené, na některých místech se ale mohou objevit výpadky.

„Jsme neustále v kontaktu s dodavatelem tak, abychom mohli efektivně na vývoj reagovat a vyšší množství respirátorů neprodleně zajistit. Cena balení tří kusů bílých respirátorů FFP2 je stanovena na 29,90 korun. Výhodná cena vede k silné poptávce, proto nemůžeme zcela garantovat neustálou dostupnost tohoto zboží ve všech prodejnách napříč Českou republikou, a to i přes maximální spolupráci s dodavateli. Současně dodavatelé s ohledem na několikanásobné zvýšení poptávky v těchto týdnech závozy zboží upravují dle svých výrobních kapacit," uvedl mluvčí řetězce Lidl Tomáš Myler.

Brněnských Medlánek se změny územního plánu významně dotýkají.
Nový územní plán Brna po změnách: až desetipatrové budovy a stop novým propojkám

Některé lidi povinnost nosit na sobě dvě chirurgické roušky, nanorošku nebo respirátor v hromadné dopravě či obchodech, která bude platit od pondělí, nepříjemně zaskočila.

„Jsem studentka, jsem švorc. Kvůli zkouškovému není čas na brigády. Na respirátory nemám peníze. Dopadne to tak, že si pořídím jeden, který budu nosit čtrnáct dní a maximálně jej vydezinfikuji. Akorát se mi po obličeji rozleze akné a obecně to není úplně hygienická záležitost. Díky, vládo. Pokud už máme povinnost nosit respirátory, vy máte povinnost je zadotovat a udělat dostupné," rozhořčila se třiadvacetiletá Zuzana Fialová.