Nejvýraznější nárůst nezaměstnanosti byl naopak zaznamenán na Brodsku, vyjádřeno procenty to byl druhý nejvyšší skok v republice. Práci tam na konci prázdnin hledalo 1 436 osob, o šedesát více než před měsícem. Přesto je pořád nezaměstnanost 2,2 procenta druhá nejnižší v kraji. V jiných okresech pak přibylo několik desítek nezaměstnaných. Konkrétně je aktuálně nejnižší nezaměstnanost v okrese Pelhřimov a to jedno a půl procenta. Za Brodem pak je okres Jihlava s nezaměstnaností 2,7 procenta, následuje Žďársko (2,8 procent) a Třebíčsko (2,9 procent). Okresy jsou poměrně vyrovnané.

Naopak poklesl počet volných pracovních míst, na konci minulého měsíce jich bylo 11 093, tedy téměř o stovku méně než ke konci července. „Situace na trhu práce v ČR je sice nadále napjatá, avšak nejsilnější tlak na pokles míry nezaměstnanosti už pominul,“ okomentoval vývoj ekonom Lukáš Kovanda.

Zatímco v srpnu k nízké míře nezaměstnanosti přispělo sezónní zaměstnávání v oborech jako jsou zemědělství, stavebnictví nebo lesnictví, v září se na trhu práce objeví absolventi, kteří obvykle seženou práci relativně rychle. Tím by se mohl podíl nezaměstnaných opět posunout níže. Odborníci očekávají, že příští rok začne nezaměstnanost v Česku opět růst.