„Já jsem to bral jako svoji morální povinnost. Podle mě je to ale všechno bezvýznamné. Rozhodně jsem nevolil ty, co už tam jsou a za ty roky nic neudělali. Proto jsem také šel k volbám, nejsem spokojený se současnou situací v Evropě, viz krize na Ukrajině. Chci, aby se do Evropského parlamentu dostal někdo jiný, kdo  se nebude flákat za hodně tučné peníze," říká jeden z místních voličů Rostislav Vopelka.
Podobný názor sdílí i další volička, která mi vysvětluje: „Šla jsem k volbám spíše z povinnosti. Využila jsem možnosti nějak zasáhnout do voleb. I když si myslím, že můj hlas neovlivní vůbec nic. Je správné, aby lidé k volbám šli. Jak jsem volila? Nevybrala jsem si žádnou z nových politických stran a hnutí. Zůstala jsem věrná tradiční a zavedené straně."
Od členů volební komise se dozvídám, že volební účast v Radkově je podstatně nižší, než tam bývá zvykem. Do volební místnosti v pátek a v sobotu přišlo necelých 20 procent voličů, přitom při podzimních parlamentních volbách byla účast více než šedesátiprocentní. Potvrzuje se tak všeobecný trend, že volby do Evropského parlamentu lidi příliš netáhnou, jsou pro ně příliš vzdálené a anonymní. „Jak je vidět, lidé jdou raději k volbám na komunální úrovni, kde vidí práci konkrétního člověka s konkrétními výsledky. Odrazuje je také nepřehledná situace, kdy vzniká a zaniká spousta stran, jejich členové se různě přeskupují a přebíhají. To v lidech nebudí zrovna důvěru," dodává k tomu předseda volební komise Vladimír Mareček s tím, že i on zná také jen dva nebo tři kandidáty. S volbami má Mareček velmi bohaté zkušenosti. Stálým členem radkovské volební komise je od roku 1992.
„Řekl bych, že v devadesátých letech panovalo větší nadšení, lidé chodili k volbám více a raději. Dnes je velmi štve současná politická scéna, ze které nemohou mít rozhodně dobrý pocit. Proto ani nechodí moc k volbám, přijde jim to zbytečné a nevěří ve změnu k lepšímu," doplnil Mareček.
Jak dopadly eurovolby, bylo zveřejněno až včera pozdě večer. Kompletní a podrobné výsledky voleb za Vysočinu a Jihlavsko najdete v úterním vydání.