Ve druhém největším městě jihlavského okresu mívaly komunální volby pokaždé zřetelný charakter politického soupeření, a ani letos tomu nejspíš nebude jinak.

V Třešti budou moci voliči vybírat ze šesti kandidátek, čtveřici tradičních politických stran znovu doplňují dvě sdružení nezávislých kandidátů, ta jsou do značné míry jiná než při předešlých komunálních volbách.

Obhajovat pozici nejsilnější strany bude KDU-ČSL, která získala před čtyřmi roky sedm mandátů a pro svého lídra Vladislava Hynka křeslo starosty. „Kdyby se nám podařilo obhájit sedm mandátů, bylo by to výborné, rád bych byl i za pět zastupitelů," poznamenal Hynk. Povolební spolupráci si umí představit se všemi kandidujícími s výjimkou KSČM.

Lidovci jsou favority voleb 
i tentokrát, vedle staronového lídra nechybí na kandidátce ani novopečený poslanec Vít Kaňkovský.

Vliv v dosavadní koalici určitě nebude chtít ztratit sdružení nezávislých kandidátů Nestraníci, jehož lídrem je místostarostka Eva Požárová. Nestraníci střídají Nezávislé 2010, personálně se jedná 
o stejný subjekt.

Do koaliční městské rady se před čtyřmi lety přidala ještě ODS, jejím letošním volebním lídrem se stal Václav Trnka.

Z opozičních pozic budou usilovat o hlasy třešťských voličů dvě levicové strany. ČSSD s novým lídrem Michalem Musilem bývala v minulosti hlasitějším kritikem radniční pravice, KSČM 
(s novým lídrem Janem Širokým) jí o něco méně hlasitě sekundovala. „Chceme získat lepší pozici než před čtyřmi lety. Umím si představit, že bychom se mohli dostat do rady města a spolupracovat s lidovci a Nestraníky místostarostky Požárové," odhadoval lídr Musil. ČSSD v Třešti výrazně zabodovala už v loňských předčasných sněmovních volbách.

Nováčkem voleb, pro zavedené strany trochu nečitelným, je sdružení nezávislých kandidátů Nová volba pro Třešť s lídrem Vladimírem Přechem, naopak už nekandiduje sdružení SNK ED.