První ustavující jednání krajského zastupitelstva by mohlo být nejdříve 13. listopadu. Po prvním povolebním jednání to sdělil krajský šéf sociální demokracie Zdeněk Chlád.

„KDU-ČSL má zájem o aktivní účast v radě kraje bez upřesnění požadovaného počtu křesel, podobný požadavek zazněl také od zástupců KSČM," řekl Chlád.

Lidovci by však šli pouze do dvoukoalice s ČSSD, bez komunistů, což by dalo dohromady 24 křesel. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu by však taková koalice podle Chláda byla velmi křehká.

Volby v kraji vyhrála ČSSD se 17 mandáty před KSČM (11) a KDU-ČSL (7). V zastupitelstvu bude i pět zástupců ODS, tři z koalice Pro Vysočinu a dva členové TOP 09.

ČSSD má možnost vládnout jako doposud za tiché podpory KSČM, nebo v koalici s lidovci za případného doplnění na trojkoalici se sdružením Pro Vysočinu. Ve hře je i otevřená koalice s KSČM s pohodlnou většinou 28 mandátů.

ODS, jež ve volbách výrazně neuspěla, podle lídra Oty Bence seznámila ČSSD s představou své opoziční role.

V pátek a sobotu se koná ještě druhé kolo senátních voleb, jež se týká voličů na Třebíčsku a  v části Havlíčkobrodska, jež spadá pod Chrudim.