Kromě Jaromíra Kaliny, který koalici opustil už v červenci, odešel včera i Josef Kodet. Nestraník Martin Laštovička se rozhodl zůstat. „Jsem architekt a jsem spíše profesionál než politik. Začal jsem pracovat s městskou památkovou rezervací a to vidím jako důležitější než politiku,“ vysvětlil Deníku. Přesto však koalice ztratila mezi zastupiteli nadpoloviční většinu. Ze sedmatřiceti zastupitelů je nyní jen osmnáct koaličních.

Jaké budou další kroky lidovců není zatím jisté. "Zastupitelé strany jsou připraveni spolupracovat s těmi, kdo ctí stejné principy a zároveň hrají fér na poli komunální politiky," uvedl městský výbor KDU-ČSL Jihlava v tiskové zprávě.

Hnutí ANO by se spolupráci nebránilo, uvažuje ale také o široké koalici, kde by své zástupce měly všechny politické kluby zastupitelstva. „Začneme vyjednávat. Máme nápady, které chceme představit,“ potvrdil včera odpoledne lídr Radek Popelka a připomněl, že by strana jako vítěz voleb neměla chybět ve vedení města. Uznal ale, že najít shodu v „rozhádaném zastupitelstvu“ nebude snadné.

Zastupitele informovali novináři

Informaci o odchodu lidovců z radnice se koaliční zastupitelé dozvídali od médií. „To slyším poprvé,“ reagoval na dotaz Deníku k odchodu lidovců z koalice předseda místního sdružení jihlavské ODS David Beke. Jeho rozpačitost z toho, že nyní už bývalá koaliční strana informovala o svém kroku novináře dříve než partnery ve vedení města, však byla patrná. „Je to jako kdyby se někdo chtěl rozvést a dříve než manželce to řekl sousedům a všem ve městě. Tak to na mě působí,“ podotkl Beke. Situaci bude muset probrat s kolegy v ODS, jejich snahou bude udržet stávající koalici.

Podobně se novinu dozvěděla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). „Lidovci zřejmě potřebují trochu času, aby si udělali mezi sebou pořádek,“ usoudila s tím, že do konce září a zasedání zastupitelstva je dostatek času. „Počítám, že v koalici s nimi budeme pokračovat, ale možností je několik,“ dodala.

Politolog Daniel Hanzl Deníku nejdříve řekl, že se lidovci do koalice mohou vrátit, po seznámení se situací však svůj názor změnil. „Troufám si tvrdit, že už se nevrátí,“ prohlásil. Pokud koalice nenajde partnera v opozici, stav v Jihlavě se podle něj zakonzervuje, protože hrozí, že zastupitelé nebudou schopni odhlasovat důležité kroky.

Nehoda na 83. km dálnice D1 ve směru na Brno.
Policie hledá svědky tragické nehody na D1

Zatímco ještě před měsícem spolupráci koalice se sociální demokracií obě strany odmítaly, po schůzce současné primátorky s bývalým primátorem Rudolfem Chloupkem se situace začíná měnit. „Umím si představit, že ČSSD posílí koalici,“ řekla primátorka z dovolené. „Město musí fungovat dále,“ uvedl Chloupek s tím, že by v případě přepracování programového prohlášení sociální demokraté mohli vstoupit do koalice. Rozhodnout ale musí výbor, který se sejde koncem srpna. Zároveň připomněl, že se jihlavská koalice rozsypala také v minulém volebním období.

Odchod KDU-ČSL z koalice je vyústěním situace, kdy se tři ze čtyř koaličních stran v červnu rozhodly pro výměnu advokátní kanceláře, která město zastupuje ve sporu o vodohospodářskou infrastrukturu. Důvodem měla být změna strategie, později vedení radnice dodalo, že šlo také o ztrátu důvěry v tehdejšího náměstka Jaromíra Kalinu. Ten ještě na konci června rezignoval, jelikož o chystané změně nevěděl. Během července pak opustil také koalici, tento krok učinil bez předchozí konzultace se zastupitelským a městským výborem KDU-ČSL. To vše navíc v době, kdy mu strana vyjednala dobré podmínky pro návrat na pozici náměstka.