Úplně z veřejného života ovšem sedmašedesátiletý Jirků neodchází, naopak se chce významnější měrou angažovat na dalším rozvoji Vysoké školy polytechnické Jihlava, kde před volbami v roce 2010 působil jako její historicky první rektor.

Právě návrat na akademickou půdu byl jedním z důvodů, proč v říjnových volbách kandidovat už nebude. „Zůstávám krajským zastupitelem i v TOP 09. Chci se ale výrazněji podílet na dalším rozvoji jihlavské vysoké školy," řekl ke svému rozhodnutí Jirků.

V TOP 09 přijali podle jeho slov tuto informaci jako realitu. „Nikterak se o tom nediskutovalo, nikdo mě nepřemlouval, abych si své rozhodnutí ještě rozmyslel," dodal.

Přestože podle slov bývalého volebního lídra TOP 09 na Vysočině je na důkladnější hodnocení práce Sněmovny v minulém období čas, ohlíží se za uplynulými měsíci se zadostiučiněním. „Myslím, že se v Poslanecké sněmovně podařilo udělat řadu užitečných věcí," konstatoval Jirků.

Karla Turečka, svého nástupce v roli krajského volebního lídra, považuje za dobré řešení. „Je to člověk zdatný odborně a má i politické zkušenosti, myslím, že to je dobrá volba," poznamenal Jirků, který počítá s tím, že se bude ve volební kampani TOP 09 na Vysočině angažovat, přestože sám nekandiduje. „Na přípravě kampaně se pracuje, detaily vám nyní neumím říct," doplnil.

Přestože pro volebního lídra, který žije v Chýnově, sáhli funkcionáři TOP 09 do sousedního Jihočeského kraje, nedostatek vhodných osobností za tím Jirků nevidí. „V parlamentních volbách, které se pak promítají do celostátní politiky, není místo bydliště tím nejdůležitějším kritériem," řekl s tím, že ani v případě TOP 09, ani v případě Vysočiny se nejedná o nové řešení. I tak si uvědomuje, že lídra, který není přímo z regionu, čeká při oslovování voličů náročnější práce.

Přesto je optimistou. „Myslím si, že máme šanci zopakovat volební výsledek z roku 2010, kdy jsme šli do voleb poprvé," odhadl. „Sice jsme kvůli politice, kterou jsme prosazovali, získali dost kritiků, ale ti ani před čtyřmi lety nebyli našimi voliči, takže by větší úbytek hlasů neměl nastat," dodal Jirků.