Letos již podruhé pořádá divadlo T.E.J.P a DIOD v Loučkách takzvaný site specific project, v němž divadlo vychází z atmosféry daného místa, které tvůrce inspiruje. Na statek, který leží poblíž rybníka, se v pátek dostaví i finští kolegové organizátorů.

Od 6. do 18. července bude skupina nadšenců pracovat na inscenaci a v rámci workshopu si také vyzkoušejí výrobu loutek, masek a rekvizit, přiučit se řemeslu můžou i ve výtvarných, hudebních i pohybových dílnách. Každý, kdo se zajímá o divadlo, si určitě přijde na své. „Nemáme ještě úplně konkrétní představu, kde přesně se budeme s naším projektem pohybovat. Můžeme například obcházet rybník, nebo diváky bavit na návsi. Zatím není nic pevně rozhodnuto, chceme účinkujícím nechat prostor, aby do toho každý vložil trochu svého," řekl Jakub Škrdla, principál divadla T.E.J.P. a vedoucí celého projektu.

Loni přiložily ruku k dílu asi tři desítky lidí. Ani letos není počet účastníků soustředění definitivní. Přidat se může kdokoliv další, na webových stránkách Škrdlova divadla se lze přihlásit vyplněním jednoduchého formuláře. Na závěrečnou inscenaci se před rokem přijelo podívat kolem 400 diváků.

Na organizaci druhého ročníku se bude opět podílet i mnoho externích divadel. „Letos mají přijet divadla V.O.S.A. theatre, NaKop Tyjátr a DS Stonařov a možná i některá další," vyjmenoval Škrdla.

Divadelníky z Louček podpořila mimo jiné i Místní akční skupina Třešťsko. „V rámci svého programu si nás vybrali jako jednu z devíti podporovaných akcí a umožnili nám tak přístup k financím Evropské unie. Právě díky nim s námi budou letos spolupracovat divadelníci z Finska," zdůrazňoval vedoucí projektu.

Do Louček přijede z Finska skupina asi patnácti až sedmnácti lidí, od náctiletých po padesátníky. Práci završí 18. až 21. července unikátní představení.

KRISTÝNA DOBRIANSKÁ