Dva radní má SNK–STAN v čele se starostou Viktorem Wölflem, dva SNK-SDH Luka nad Jihlavou a jednoho SNK ED, kterou vedla do voleb místostarostka Lada Salátová. „To je demokracie. Je to legitimní, ale jde o lidskou slušnost říct dopředu a z očí do očí, že nás v radě nechtějí,“ okomentovala situaci Magda Vaňková z KDU-ČSL. Na tom, že se tři ze čtyř stran v Lukách domluvily, však nevidí starosta nic nekalého. „Politika je vždy o tom, kdo je schopen sestavit koalici,“ uvedl a dodal, že ve vedení obce se prakticky nic nemění.

Lidovcům se také nelíbí přístup hasičů. Ti údajně nejprve požadovali jedno místo v radě a pak náhle změnili názor. Jakékoliv povolební vyjednávání však odmítl starosta SDH Luka nad Jihlavou Petr Procházka zpětně rozebírat. „Já si myslím, že ano,“ odpověděl na dotaz Deníku, zda podle něj současné složení rady města odráží výsledky voleb. „Voliči to mohou brát jako zradu, ale je to věc svědomí ostatních stran,“ podotkla Vaňková.

Sestavení rady městyse vyvolalo rozporuplné pocity. Část obce kvituje stav, který zajistí kontinuitu započatých projektů. Jiní si ale myslí, že dělení na koalici a opozici nemá v takto malých obcích smysl a zvolení stávající rady spolupráci zastupitelstva na společných cílech nijak nepomůže.

Lidovci budou mít pět křesel v zastupitelstvu, v patnáctičlenném kolektivu tak budou v menšině. „Chceme se aktivně zapojit do práce pro obec, je to také služba pro občany,“ odmítá jakoukoliv zatrpklost Vaňková. Vedení kontrolního a finančního výboru, které starosta lidovcům nabízel, však strana odmítlia.