Po rekonstrukci nezůstane v areálu kámen na kameni. Změní se prostor s chatkami, venkovní umývárna i toalety. Hlavní budova dozná také zásadních úprav. „Ve střední části je naplánovaná prostorná jídelna s novým zázemím, která bude i společenskou místností. Stejně jako zrekonstruovaná stodola,“ popsal radní Jihlavy David Beke, který na přípravu projektu dohlíží.

Pro letní táborový provoz navrhli architekti venkovní jídelnu na terase, která plynule navazuje na prosklenou zimní zahradu určenou pro zpestření aktivit během školního roku. Terasa poslouží také k provozní bezbariérovosti mezi objekty, jejichž podlahy jsou v rozdílných výškách. Veškeré ubytování uvnitř domu je situováno do podkroví. Nedílnou součástí hlavní budovy bude i plocha pro pozorování hvězd. 

V Zoo Jihlava jsou nová mláďata, malý margay se návštěvníkům ukazuje, klokani jsou stále většinu času tráví ve vaku svých matek.
Radosti a starosti v Zoo Jihlava: mláďata dovádí a samice rysa je stále na útěku

Autorem architektonické studie je studio Rusina Frei architekti, které bylo vybráno na základě veřejné soutěže. S ohledem na možnost získání dotace na podporu vzdělávání se bude Hájenka Černé lesy opravovat pod hlavičkou města a nikoliv domu dětí a mládeže, který v hájence organizoval letní tábory. Náklady na rekonstrukci město odhaduje na 40 milionů korun bez DPH a pokud vše půjde hladce, začít se stavbou by mohlo na podzim 2024.

Ředitel domu dětí a mládeže Vilibald Prokop vstřícný přístup radnice vítá. „Jsme raději, když to má na svých bedrech město. Nás je tady málo a nemáme takové odborné zkušenosti a znalosti,“ řekl Deníku Prokop. Na vzniku studie se však pochopitelně podílel a s výsledkem je velmi spokojený. Kapacita areálu následně bude pětašedesát dětí v zimě a osmdesát v létě.

Prokop přitom už v roce 2020 Deníku řekl, že je na opravy nejvyšší čas. Tehdy tam letní tábory byly posledním rokem. „Stálo nás to velké úsilí a strávili jsme tam všichni hodně času, abychom hájenku udrželi v chodu,“ řekl ředitel během letních prázdnin.

Radniční restaurace je uzavřená, dříve přitom bývala jednou z nejlepších ve městě.
ANKETA: Kam v centru Jihlavy na oběd? Řada restaurací skončila

Další rok už se musely všechny tábory přesunout do druhého tábořiště ve Smrčné nad Sázavou. Stejně jako v minulosti děti jezdí i do jiných lokalit. Hájence Černé lesy nyní žádné dílčí opravy nepomohou. „Problémů už je tam tolik, že se to nedá sanovat salámovou metodou. Jsou tam krovy, které už jsou za životností, hygiena v kuchyni je špatná, vlhkost zdiva je obrovská. Dělat tam dílčí kroky je vlastně vyhazování peněz. Jediná varianta je udělat to kompletně,“ usoudil Prokop.

Žádný pětihvězdičkový hotel

Vizualizace na některých snímcích vypadá až příliš luxusně, Beke si to ale nemyslí. „Komfort je odpovídající tomu, co by děti od tábora mohly očekávat. Neděláme z toho pětihvězdičkový hotel,“ reagoval Beke. V plánu je také omezení různých nových technologií jako jsou fotovoltaické panely nebo tepelná čerpadla. Topit se bude v kotli na pelety.

Koncept budovy, která se skládá ze šesti objektů, má historickou hodnotu. Tu chce radnice zachovat. Přesto se podařilo udělat bezbariérový přístup do všech částí hájenky. To nebylo vůbec samozřejmé, protože je celý areál ve svahu. V plánech nechybí ani dalekohled, aby mohly děti sledovat hvězdy.

Vizualizace Horácké arény.
Investice v Jihlavě? Do silnic, trubek pod zemí a možná i do Horácké arény

Minulostí bude také bazén, který je nyní nevhodně umístěný. Nahradí ho biotop. „Je to blíže přírodě. Můžete mít vanu, do které nalijete spoustu chemikálií a v tom děti koupat. Nebo jim říct, že dřív jsme chodili všichni do rybníku, což je přirozenější,“ vysvětlil Beke.

Zájem o využívání Hájenky Černé lesy do budoucna zřejmě bude. Ředitel domu dětí a mládeže Vilibald Prokop již dříve Deníku sdělil výsledky průzkumu, podle kterého by školy měly zájem hájenku využívat, kdyby byla v dobrém stavu. „Osmdesát až devadesát procent celoroční kapacity bychom byli schopni zajistit právě pro školy a tomu bychom se měli věnovat,“ sdělil Prokop s tím, že by pak doplňkově činností mohly fungovat i komerční pronájmy. „Ale prioritou jsou školní kolektivy,“ zdůraznil závěrem ředitel domu dětí a mládeže.