V okolí krajského města funguje několik ski areálů. Lyžaři si ale mohli sjezdovat pouze na Šacberku v Jihlavě-Zborné. „Vlek jsme spustili devátého prosince. Od té doby jsme chod nemuseli ani jednou přerušit, nebo omezit. Vrstva je silná zhruba čtyřicet centimentrů,“ informoval provozovatel Pavel Havlíček. Podle něj byl povrch měkčí, ale podklad stihl promrznout. „Po tom co se zásahem přírody promíchal umělý sníh s přírodním, byly podmínky pro lyžování perfektní,“ dodal Havlíček. Provoz se na Šacberku daří i přes oblevy od prosince udržet hlavně díky množství zasněžovací techniky.

Majitelé sjezdovek V Lukách nad Jihlavou a v Mrákotíně čekají na teploty pod nulou. Lyžaři tak budou moct vyzkoušet tamní povrch nejdříve příští víkend. Stejně tak areál na Čeřínku zatím nehlásí vhodné podmínky pro sjezdování.

Na zimní období relativně vysoké teploty nedovolují ani venkovní bruslení. Lidé tak nejčastěji využívají veřejného bruslení. A to na zimních stadionech v Jihlavě a v Telči. Na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě si lze hodinu zabruslit téměř každý den a o víkendu i dvakrát denně díky dvěma ledovým plochám.

Na telčském stadionu je pouze jedna plocha a velký zájem o pronájem prostoru, bruslení otevřené veřejnosti proto bývá většinou jedenkrát až dvakrát týdně. „Na led nechodím, i když bych ho rád občas navštívil. Bohužel se během celého týdne koná jen jednou a trvá hodinu. Myslím, že by bylo vhodné přidat alespoň jeden nebo dva termíny v týdnu a prodloužit je. Což by také mohlo vyřešit problém s velkým množstvím lidí na ploše,“ myslí si Jan Rod z Telče.

Problémem také může být větší počet dětí, které se ve vymezené hodině bruslit teprve učí. Podle hlavního trenéra Hokejové talentové akademie Jaromíra Pytlíka bylo na ledě plno hlavně v období svátků, jinak je ale zájem nevyrovnaný. „Snažíme se situaci vyřešit hlavně vyhrazením stadionu pro různé školy a školky z okolí. Zřídili jsme také školu bruslení,“ podotkl Pytlík. Vedení stadionu navíc zvažuje vymezení plochy pro začínající bruslaře.