„Poslední, dvanácté mládě, jsem dnes ráno vyzvedával 
v Havlíčkově Brodě," vysvětluje Zbyšek Karafiát.

Akce podle jeho slov proběhla bez komplikací, mláďata umístili do předem vytipovaných budek. Přestěhovaní rorýsi pocházeli z celé Vysočiny. Léto jim nesvědčí především proto, že jsou zvyklí hnízdit pod střechami, a v horkých dnech nedopeřená mláďata utíkají před tropickými teplotami skokem z hnízda. Hnízdo se totiž může zahřívat až na 60 stupňů.

„Největší počet mláďat se nám sešel za posledních několik tropických dnů. Prakticky to funguje tak, že mládě někdo najde a zavolá nám. My si pro něj přijedeme, odvezeme na stanici a snažíme se jej co nejvíce vykrmit. Strava by měla obsahovat hodně bílkovin, takže je živíme cvrčky, sarančaty a kuřecím masem," doplňuje Karafiát. Po zhruba deseti dnech jsou rorýsi umístěni ze stanice zpět do přirozeného prostředí, respektive do nových rodin.

Výhoda je, že tento druh nemá problém s přijímáním mláďat, do hnízd či budek se běžně přidávají po jednom až dvou. Jediná podmínka je, že by měla být zhruba stejně velká. Akci podpořily i Služby města Jihlava (SMJ), které zapůjčily vysokozdvižnou plošinu.

„Jedná se o vysokozdvižnou plošinu, kterou běžně používají naši elektrikáři při údržbě veřejného osvětlení," vysvětluje Martin Málek, mluvčí SMJ. Nešlo o první záchranářskou akci, kterou SMJ podpořily. V dubnu ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody umístili šest ptačích budek mimo jiné na hospodářskou budovu SMJ, opět s pomocí vysokozdvižné plošiny.

Gabriela Dobruská z České ornitologické společnosti vysvětluje, že pokud se budovy nezateplují citlivě, může to být pro rorýse fatální. „V okamžiku, kdy se zatepluje a ponechávají se větrací otvory a vstupy do podstřeší, kudy ptáci vlétají, v původním stavu a na původním místě, je vše v pořádku. Pokud je však budka umístěna jinde než původní vletový prostor, rorýsi to nemusí přijmout."

Preferují spíše severní stěnu, důležitá je i velikost a umístění v blízkosti stromu. Dobruská lidem doporučuje při zateplování domu se vždy obrátit pro radu na ornitologa z místní ornitologické stanice.