Na čtvrtek 16. červa přichystali v Telči vernisáž výstavy obrazů, na které představí a pokřtí novou publikaci o umělkyni. „Kniha přináší nový, objevný pohled na tvorbu zcela mimořádné malířky Míly Doleželové,“ uvedla Alena Mizerová, ředitelka univerzitního nakladatelství Munipress, které knihu vydává. „Milovníkům umění zanechala nesmírně obsažné a monumentální dílo sestávající z fresek a nesčetného množství olejomaleb, kreseb a grafik,“ dodala ředitelka.
Ohlas díla Míly Doleželové přesáhl hranice Evropy, zvláštní oblibu si získala ve Spojených státech a v Mexiku. Umělkyně měla zájem o romskou tematiku. V jejím díle rezonoval romský prvek. „Navzdory nepřízni ateistického režimu Doležalová po dobu tří desetiletí tvůrčím způsobem rozvíjela křesťanské motivy,“ uvedla dále Mizerová.
Kromě výstavy, která bude přístupná od čtvrtka do konce letošního roku, v Telči pracují na vybudování stálé expozice děl malířky spolu se dvěma ateliéry. Univerzitní centrum Masarykovy univerzity Telč ve spolupráci s Muzeem romské kultury Brno a norskou nadací Romano Kher získalo grant z norských fondů v částce téměř šest a půl milionu korun.
Ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec informoval, že se podařilo získat do dlouhodobé správy od České dominikánské provincie sto devadesát obrazů a kreseb Míly Doleželové. Nyní jsou již po renovaci. „Její dílo dokáže oslovit i člověka dnešní doby, hledajícího správný vztah k romskému etniku i zapomínajícího na křesťanské kořeny naší společnosti,“ okomentoval vznik expozice zástupce dominikánů Martin Dvořák.
Stálá expozice bude k vidění v bývalé jezuitské koleji. Otevřená bude v příštím roce, kdy uplyne třicet let od úmrtí malířky. Navážou na ni další akce zaměřené na volnočasové a vzdělávací aktivity. „Tematicky budou souviset jak s romským etniem, tak s menšinami v obecnějším rázu, od kulturní historie, tradic a identity až po témata související s aktivitami navazujícími na sociálně vyloučené komunity,“ poodhalil Makovec.