Na čtvrtek 16. červa přichystali v Telči vernisáž výstavy obrazů, na které představí a pokřtí novou publikaci o umělkyni. „Kniha přináší nový, objevný pohled na tvorbu zcela mimořádné malířky Míly Doleželové,“ uvedla Alena Mizerová, ředitelka univerzitního nakladatelství Munipress, které knihu vydává. „Milovníkům umění zanechala nesmírně obsažné a monumentální dílo sestávající z fresek a nesčetného množství olejomaleb, kreseb a grafik,“ dodala ředitelka.

Ohlas díla Míly Doleželové přesáhl hranice Evropy, zvláštní oblibu si získala ve Spojených státech a v Mexiku. Umělkyně měla zájem o romskou tematiku. V jejím díle rezonoval romský prvek. „Navzdory nepřízni ateistického režimu Doležalová po dobu tří desetiletí tvůrčím způsobem rozvíjela křesťanské motivy,“ uvedla dále Mizerová.

V Batelově chtějí udělat terminál pro vlaky a autobusy na jednom místě. Nejdříve ale musí začít fungovat Centrání dopravní terminál v Jihlavě.
V Batelově se těší na dopravní terminál, přednost má však Jihlava

Kromě výstavy, která bude přístupná od čtvrtka do konce letošního roku, v Telči pracují na vybudování stálé expozice děl malířky spolu se dvěma ateliéry. Univerzitní centrum Masarykovy univerzity Telč ve spolupráci s Muzeem romské kultury Brno a norskou nadací Romano Kher získalo grant z norských fondů v částce téměř šest a půl milionu korun.

Ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec informoval, že se podařilo získat do dlouhodobé správy od České dominikánské provincie sto devadesát obrazů a kreseb Míly Doleželové. Nyní jsou již po renovaci. „Její dílo dokáže oslovit i člověka dnešní doby, hledajícího správný vztah k romskému etniku i zapomínajícího na křesťanské kořeny naší společnosti,“ okomentoval vznik expozice zástupce dominikánů Martin Dvořák.

Stálá expozice bude k vidění v bývalé jezuitské koleji. Otevřená bude v příštím roce, kdy uplyne třicet let od úmrtí malířky. Navážou na ni další akce zaměřené na volnočasové a vzdělávací aktivity. „Tematicky budou souviset jak s romským etniem, tak s menšinami v obecnějším rázu, od kulturní historie, tradic a identity až po témata související s aktivitami navazujícími na sociálně vyloučené komunity,“ poodhalil Makovec.