Idol ženských srdcí a Zlatý slavík Tomáš Klus se stane kmotrem malé tygří slečny, která se v jihlavské zoo narodila letos na konci března. Samičku tygra sumaterského, pro niž zatím zoo jméno nevybrala, oblíbený zpěvák symbolicky pokřtí 11. července ve dvacet hodin v rámci Vysočina Festu. Ten se od 11. do 13. července uskuteční v areálu letního kina na Heulose vedle zoo. Pohlaví tygřího mláděte, které se narodilo 28. března, je známé teprve tři dny.

„Křest bude opravdu jen symbolický s plyšovým tygříkem. Není možné, abychom mládě divoké šelmy odnesli mimo areál zoo a už vůbec nejde, abychom ho odebrali matce, která je na něj velmi fixovaná a neustále ho hlídá. Napadlo nás spojit křest s touto hudební akcí se známými interprety a vyšlo to, Tomáš Klus rád vyhověl," řekla Pavla Jarošová z jihlavské zoo.

Samičky tygra sumaterského (Panthera tigris sumatrae) si v zoo velmi považují. Jde totiž o první tygří mládě po dlouhých dvaceti letech. Jediná mláďata tygrů se v Jihlavě narodila v září 1993. Jednalo se o dvojčata – samičku Sintru a samečka Suntíka.

Malá tygří slečna nějakou chvíli pobývala v porodním boxu, po pár dnech ji její matka nečekaně a neplánovaně vytáhla ven přímo do vnitřní expozice. Tam ji mohou návštěvníci spatřit i nyní, ven zatím nechodí. Malá tygřice je jednou z hlavních atrakcí zoo.

Matkou letošního mláděte je osmiletá samička Suma původem z německé Zoo Heidelberg, otcem devatenáctiletý Dustin, který pochází z pražské zoo. „Dustin se dožil velmi úctyhodného věku. Je to malý zázrak, že vůbec ve svém věku zplodil potomka," doplnila Jarošová.

Rodiče se v Jihlavě potkali v roce 2006 a po sedmi letech společného soužití se dočkali potomka. Samička tohoto druhu tygra je březí asi 100 dní. Mláďata jsou po porodu zcela bezmocná.

ZUZANA MUSILOVÁ