Semafory řídily dopravu v místní části Velkého Beranova Nové Domky, kde necelý měsíc mohla vozidla projíždět pouze jedním pruhem vozovky.

„Ještě minulý týden tu byl opravdu velký provoz. Auta tu jezdila hrozně rychle, přestože je tu čtyřicítka. Nebezpečné to bylo hlavně v noci, kdy je hůře vidět, a chodce na silnici může řidič snadno přehlédnout. Také se tu pohybují děti," řekl obyvatel Malého Beranova Martin Zach, jehož dům stojí přímo u silnice směrem k Velkému Beranovu.

Špatnou dopravní situaci na silnicích v Malém Beranově potvrdil i starosta Luděk Hůlka. „Řidiči tu opravdu jezdili dost nepřiměřenou rychlostí. Evidovali jsme i několik stížností občanů, a proto jsme jednali s policií o namátkovém měření rychlosti. Teď už se ale situace uklidnila, protože silnice přes Nové Domky je opět průjezdná," informoval Hůlka.

Řidiči trápili obyvatele Malého Beranova necelý měsíc. Riskovali i sami, protože cesta vedoucí z Velkého Beranova do Malého, po které denně jezdily desítky aut, je místní komunikací Malého Beranova a její stav tomu odpovídá. Kolem uzounké silničky, kde se dva vozy stěží minou, stojí stromy a jejich kořeny nadzvedávají na některých místech asfalt. Silnice tedy ani není přizpůsobená většímu provozu.

Proč čekat?

„Řidiči jsou neukáznění. Nechápu, proč je některým zatěžko si počkat pět minut na semaforu. Místo toho si radši najedou o pár kilometrů víc, aby si cestu zkrátili o dvě minuty," komentoval počínání některých řidičů starosta Velkého Beranova Jan Plevčík a dodal, že omezení na hlavních tazích již skončila. „Semafory už tam nebudou. Hlavní silnice číslo 602 už by měla být bez větších omezení průjezdná," doplnil. Obyvatelé Malého Beranova si tedy už oddechli.

Přesto je ale nutné, aby řidiči na trasách kolem Velkého Beranova byli opatrnější. Na některých úsecích totiž stále kvůli stavbě kanalizace narazí na omezení rychlosti až na třicet kilometrů v hodině, ale i na zátaras zužující vozovku nebo bagr, který musí objet.

Nová kanalizace se ve Velkém Beranově buduje již od jara. Celý projekt vyjde na 118 milionů korun. Obec z ceny zaplatí dvacet procent, zbytek pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí. Kromě kanalizace v obci přibyla i nová čistírna odpadních vod.

„Práce se nyní dokončují. Teď se budou dělat přípojky k domům. Do 18. prosince by mělo být hotovo. Po novém roce přijde druhá fáze projektu, kdy se ukončí zkušební provoz nádrže a všechno už by mělo fungovat na sto procent," uvedl velkoberanovský starosta Plevčík.

Ten dále reagoval i na negativní reakce okolí, a to také obyvatel samotného Velkého Beranova. Konstatoval, že lidé si musí uvědomit, že výstavba nové kanalizace sebou přináší i negativa, jako je prach, hluk či dopravní omezení a že je nutné toto všechno pro rozvoj obce respektovat.

„Obyvatelé chtějí novou kanalizaci a rozvoj obce, ale nejsou ochotni přijmout i omezení s tím spojená. Přitom se to dělá pro lidi. Nechápu, proč jsou tak negativní a neustále si stěžují. Je přeci normální, že se omezení při výstavbě jejich kanalizace dotkne i jich samotných, když se kope u jejich domu," okomentoval starosta některé připomínky obyvatel Velkého Beranova, kteří mají problém s tím, že výstavba se dotýká jejich životů.