Jihlavský dům dětí a mládeže (DDM) může aktuálně zájemcům nabídnout poslední čtyři volná místa na Misi Ohnivý lev, kterou školáci podniknou během prvního červencového týdne. Jihlavské zařízení mělo kapacitu pobytových táborů zaplněnou z devadesáti procent už během února. Podobné je to i s letními příměstskými tábory, které DDM také pořádá.

„Ještě by se asi nějaké volné místo našlo, ale moc jich není. Rodiče mají naše příměstské tábory ve velké oblibě, a přestože jsme se snažili navýšit kapacitu, poptávka byla pořád mnohem vyšší. Rodiče děti dávají na tábory, pokud nemají přes prázdniny hlídání,“ řekl ředitel DDM Jihlava Vilibald Prokop.

Na pobytové tábory se hlásí i zájemci ze vzdálenějším míst, jako je Praha, Benešov nebo Brno. S vedoucími jezdí do Hájenky Černé lesy, na základnu ve Smrčné nad Sázavou a do Lovětína. Příměstské navštěvují děti z Jihlavy a okolních vsí, třeba z Velkého Beranova, Rančířova nebo Rantířova. Celkem to je ročně asi osm stovek dětí.

„Pamatuji dobu tak před pěti, šesti lety, kdy o klasické tábory v přírodě takový zájem nebyl. Asi to bylo z finančních důvodů. A naopak rodiče zařizovali příměstské tábory, které vyjdou levněji,“ doplnil Prokop.

Podobná situace jako v Jihlavě je také v DDM v Třebíči. Na pobytových táborech už volná místa nejsou vůbec žádná, na příměstské se ještě mohou děti hlásit. „Měli jsme dvanáct příměstských táborů a během čtrnácti dnů byly plně obsazené. Takže jsme nějaké přidali. Volno má ještě tábor na hvězdárně a tábor zaměřený na kresbu a malbu,“ sdělila ředitelka DDM Třebíč Jarmila Pavlíčková.

Rodiče, kteří pro své děti shánějí aktivitu na léto, snad potěší zpráva z pelhřimovského DDM, kde se ještě dá přihlásit na tábor s názvem Poslední rytíři. Plně obsazené tam ještě nemají ani příměstské tábory. Také v Pelhřimově ale zaznamenali, že se kapacita táborů začala plnit hned v únoru, kdy zveřejnili svoji nabídku. „Některé tábory máme naplněné hlavně proto, že děti, které byly loni spokojené, chtějí jet zase a přihlašují se zavčasu, protože už ví, co a jak,“ vysvětlil ředitel pelhřimovského DDM Libor Fišar.