„Podepsala jsem petici, protože doufám, že nám pomůže otevřít ve školce ještě jednu třídu. Mám dceru, které budou tři roky v listopadu, takže pokud se školka nerozšíří, dceru mi od září nevezmou," sdělila své obavy jedna z maminek Marie Sedláková.

Sepsaná petice už mezi rodiči v Brtnici koluje několik dní. Její organizátoři předpokládají, že se na ní sejde až pět stovek podpisů. Ty mají pomoci rozhoupat vedení radnice k aktivnímu jednání. „O existenci petice víme. V tuto chvíli ovšem ještě není zřejmé, kolika dětí se rozhodnutí o nepřijetí bude týkat. Až budeme znát výsledky, určitě se k řešení situace postavíme čelem," přiblížila postoj brtnické radnice místostarostka Miroslava Švaříčková.

Čeká se na odklady

Rozhodnutí o tom, zda budou mít děti od září jisté místo ve školce, či nikoli, se rodiče dozví až příští pondělí. Až do konce tohoto týdne totiž probíhá vyřizování odkladů povinné školní docházky.

Podle informací od maminek se do školky nemusí dostat až dvacet dětí. Vedení brtnické radnice počítá s tím, že půjde maximálně o patnáct dětí. „Počkáme si na konkrétní čísla a určitě se kvůli tomu sejde i školská rada," dodala za zřizovatele mateřské školy Švaříčková, která je zároveň členkou školské rady.

Samy maminky už jednaly s ředitelkou brtnické základní a mateřské školy Blankou Čerklovou o možnostech rozšíření stávající kapacity. „Místní škola má hodně volných tříd, protože dětí ve školách naopak v posledních letech ubylo," uvedla jedna z maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno. Ředitelka Čerklová potvrdila, že uvolnění tříd ve školách může být možným řešením problému. Také ona ale vyčkává na konečná čísla, i když ví, že převis bude velký.

„Prostory ve škole jsou, ale řešení není tak jednoduché, jak se zdá. Určitě by se k tomu musela vyjádřit mimo jiné také hygiena," potvrdila Čerklová. Další možností je přístavba budovy, ta ovšem není reálná vzhledem k finanční a časové náročnosti.

Možné návrhy řešení se tedy podle všeho začnou projednávat v příštím týdnu.