V sobotu se v Dolní Cerekvi hrál devátý turnaj desetidílného letošního seriálu Mariášnické ligy Jihlavska, sál hostince U Mayerů. Pohled na čtyři desítky mužů i žen potvrzoval to, co zkušení mariášníci považují za hlavní slabinu komunity. „Chybí nám mladí, mají jiné zájmy. A karty, to pro ně je poker nebo počítače," věděl hned Josef Matějíček, prezident party, která mariášnické hnutí na Jihlavsku organizuje.

Jinak si nadšenci do nejkrásnější karetní hry na těžkou dobu nestěžují. Se zrušením desetníků, dvacetníků a padesátníků se už dávno vypořádali a pohled do termínového kalendáře i výsledkové listiny ukazuje, že turnaje pro desítky karbaníků je pořád kde hrát. „Naštěstí hospody s takovými sály, jako je tady v Dolní Cerekvi, pořád fungují. Na druhou stranu takový turnaj v mariáši znamená pro hospodu docela zajímavý kšeft, takže v tomhle směru problém nemáme," doplnil Luděk Velc, hlavní pořadatel sobotního dolnocerekvického turnaje.

Letošní ligu završí mariášníci z Jihlavska v sobotu 20. prosince turnajem na jihlavské Pančavě, o titul si to rozdají Josef Matějíček a Josef Báťa.

A už tam budou nejspíš plánovat, jak bude seriál turnajů vypadat v roce 2015. „Pořádání turnajů v mariáši se v žádném případě nevzdáme. Tahle krásná hra nám všem přináší takovou relaxaci, že se bez ní nedokážeme obejít," uzavřel Luděk Velc.

Z výsledků

Turnaj v Dolní Cerekvi:
1. František Paul (Kostelec) – 
20 bodů, 2. František Volf (Hladov) – 19, 3. Karel Valenta (Krahulčí) – 18.
Liga po devíti turnajích:
1. Josef Matějíček (Brtnice) – 126, 2. Josef Báťa (Kozlov) – 115, 3. Josef Dvořák st. (Stonařov) – 95.