„Bohužel to ale budou centy, ne korunky," zavtipkoval hlavní pořadatel svatomartinského průvodu v Jihlavě a zároveň nový náměstek primátora pro kulturu Milan Kolář. K tomu Martin přidá ještě tisíc tvarohových a 738 ořechových rohlíčků.

Průvod tradičně vyjde v sedmnáct hodin od jihlavské brány Matky Boží. „To je takový pohádkový vstup do města. Potom projdeme Palackého ulicí do ulice Benešova a na Masarykovo náměstí kolem bývalého Bati a uličkou skrz celé náměstí kolem morového sloupu k pódiu, které bude na dolním náměstí," přiblížil trasu jihlavského průvodu Kolář.

Žádné speciální novinky na letošní již sedmnáctý ročník průvodu si organizátoři nepřipravili. „Předpokládám, že Martin jiný nebude, snad lepší. Lepší organizace, lepší program, lepší projekce," dodal Milan Kolář.

V průvodu půjde za vlajkonošem a bubeníky městská garda, která poveze na vozíku truhlici se zlaťáky pro představitele města. Kromě nového primátora půjde v průvodu většina radních a také tajemník magistrátu. „Za nimi už půjdou lidé v kostýmech se symboly svatého Martina. To jsou husy, rohlíčky, vánočky či třeba jablíčka symboly končícího hospodářského roku a přicházející zimy. Na konci průvodu pojede svatý Martin na bílém koni střežen římskými vojáky a za ním jede zase vozíček s truhlou zlaťáků, které svatý Martin rozhazuje," řekl Kolář. Po příjezdu Martina na pódium na náměstí, přibližně v 17.40, bude tradiční ohňostroj.

Svatého Martina ale neoslavují jen v Jihlavě. Už dnes přijede například do Vysokých Studnic. Celá akce začíná v osmnáct hodin u kulturního domu. „Nejprve děti vypustí lampiony štěstí s přáním bohaté sněhové nadílky. Následuje příjezd Martina na koni za doprovodu světlonošů. Po krátkém zastavení s malým kulturním programem děti vyprovodí Martina s vlastními lampiony na okraj vesnice," přiblížila za občanské sdružení Pampeliška Vysoké Studnice Jiřina Kašparová.

Zítra vyjede Martin i v Brtnici, a to v sedmnáct hodin od sokolského hřiště, poté se dá ulicí Dolní. Průvod Brtničtí zakončí na náměstí Svobody povídáním o svatém Martinovi. Slavnostní večer vyvrcholí ohňovou show. Zapojení do průvodu s lampiony je v Brtnici vítáno