Za dva a půl roku se budova proměnila ve Stříbrný dům, který má symbolizovat kulturní a architektonické dědictví Jihlavy. „Těším se, až se tento středobod všech důležitých jihlavských hodnot otevře a ukáže, co všechno krásného a zajímavého se v srdci našeho krajského města ukrývá,“ řekl primátor Petr Ryška.

V zoologické zahradě se líhnou plameňáci.
Neviditelná mláďata v jihlavské zoo. Malí plameňáci si hrají na schovávanou

Práce komplikovaly také stížnosti památkářů, podle kterých nebyly opravy dle předepsaných postupů. „Nemuseli jsme nic dokazovat,“ ohlédl se za spory náměstek primátora pro památkovou péči Martin Laštovička s tím, že přestupkové řízení bylo neopodstatněné. Tím vše skončilo.

Pro odbornou veřejnost se Stříbrný dům otevře už ve středu, následovat bude konference. Víkend pak bude patřit Jihlavanům, kteří se mohou těšit na promítání, komentované prohlídky, workshopy i speciální přednášky v režii všech aktérů Stříbrného domu.

Závora je zatím mimo provoz, fungovat začne ještě v květnu.
Reakce na modré zóny v Jihlavě: U parkoviště za úřadem se tyčí závora

Specialitou budovy je výtah s prosklenou stěnou, která ukazuje původní podobu. V domě zůstává čajovna, nově tam bude působit také Brána Jihlavy. Centrum dokumentárního filmu tam vytvoří archiv, působit tam bude také architektonická badatelna.