Příští neděli začíná advent. Doba předvánočních úklidů, pečení cukroví a především nakupování dárků. Někteří si dárky pro své blízké pořizují už během celého roku, většina to však nechává až na poslední chvíli. Ti, kteří se chtějí vyhnout přeplněným nákupním centrům, volí nákupy přes internet, jiní si chtějí kupované zboží osahat, a chodí výhradně do kamnenných prodejen nebo navštěvují trhy.

Opravdové žně zažívají v předvánočním období internetové obchody. Z údajů Asociace pro elektronickou komerci vyplývá, že loni dárky z pohodlí gauče nakoupilo téměř 75 % uživatelů internetu.

Mezi oblíbené a vyhledávané dárky posledních let určitě patří poukázky různého typu už pro svoji praktičnost. Nákupem takové poukázky můžete svým blízkým dopřád například thajské masáže, pobyt v solné jeskyni či soláriu, různé kulturní zážitky, šperky a mnoho dalšího. Výjimkou není ani dárkové předplatné časopisů nebo novin.

Vstupenka do Horáckého divadla

Horácké divadlo Jihlava (HDJ) nabízí v adventním období možnost zakoupení dárkových vstupenek. V předprodeji, kde je otevřeno od pondělí do pátku od 11 do 19 hodin, jsou připraveny dárkové vstupenky v hodnotě 190 korun a dárkové kuponové knížky, které obsahují šest kuponů v celkové hodnotě 840 korun. „Obdarovaný pak může dárkovou vstupenku i kupony do konce letošní divadelní sezony, tedy do konce června 2015, vyměnit za vstupenku na libovolné představení z repertoáru HDJ, přičemž všech šest kuponů je možné vyčerpat třeba i na jedno představení. Nákup těchto dárků je cenově výhodnější než zakoupení běžné vstupenky na divadelní představení HDJ," uvádí vedoucí obchodního oddělení Vladislava Lacková. V období před Vánocemi je o tyto dárkové vstupenky a kuponové knížky vždy vyšší zájem.

Dalším velmi oblíbeným a originálním dárkem můžou být dárkové poukázky do kina CineStar Jihlava. „K dispozici máme poukázky do všech typů sálů a poukázky na občerstvení, které před Vánoci získaly na atraktivitě vánočním motivem, a zároveň jsme se rozhodli nabídnout zákazníkům elegantní dárkové balení s filmovou tematikou," říká Veronika Lípová ze společnosti CineStar.

Dárkové šeky nabízejí pro své zákazníky i některé drogerie. Mají k dispozici karty v hodnotě od dvou set korun až do pěti tisíců korun.

Podobné poukázky nabízí i obchod Ego Fashion, který se na Vysočině specializuje na šperky, hodinky, spodní prádlo nebo thajské masáže. Pro zákazníky si připravili speciální vánoční balíčky nebo dárkové poukázky na různé thajské procedury. V nabídce nechybí dárkové šeky na šperky, hodinky nebo spodní prádlo v hodnotě dle přání zákazníka.

Velmi oblíbená ozdravná procedura je i pobyt v solné jeskyni. Ta v Havlíčkově Brodě nabízí permanentky nebo jednotlivé vstupné.

Vyhledávaným vánočním dárkem jsou i různé knihy. Každé knihkupectví má připravené různé vánoční akce, slevy nebo finanční šeky v libovolné výši.

U dětí také stále boduje tradiční čeká hračka Igráček, která se vyrábí na Žďársku. V současné době, především díky čerstvé novince MultiGO, která umožňuje hračku přizpůsobit podle toho, s čím si chce dítě zrovna hrát. „Jedná se zejména o auta nebo vozítka, u kterých funguje výměnný systém. V balení je třeba traktor a k němu přívěsy nebo radlice, které může dítě střídat," vysvětlil majitel firmy Efko v Novém Veselí Miroslav Kotík.

Jak sám říká, hlavní výhodou prý je, že hračka děti rychle neomrzí, což byl jeden z hlavních cílů při výrobě. „MultiGO jsme dali na zkoušku do jedné školy a o týden později nám z ní volali a objednávali další kusy. Děti si s hračkou vyhrají," směje se Kotík. Novinku ve světě Igráčků si údajně pochvalují obchodníci i zákazníci, kteří kromě využití figurky ocení také českou výrobní značku a kvalitu. Mezi další žádané zboží od firmy Efko pak patří například rodinná hra Jožin z bažin.

Mezi vánočními dárky pod stromečkem často najdeme i léky, doplňky stravy či jiné preparáty z lékáren. „Zákazníci u nás často vybírají jako vánoční překvapení pro své blízké například kvalitnější kosmetiku, preparáty na potíže s klouby nebo různé multivitaminy. Zajímavé je, že těsně před Štědrým dnem k nám chodí muži vybírat právě kosmetiku pro ženy," uvedla s úsměvem lékárnice Jana Siberová z lékárny na Horním náměstí v Humpolci. Dodala, že v poslední době zaznamenali jistou tendenci. „Stále více lidí nakupuje léky spíše na internetu než v kamenných obchodech. V tomto případě je ale třeba být při výběru zboží ostražitější," přemítala Siberová.

Můžeme myslet i na opuštěná zvířata

V předvánočním čase nemusejí lidé kupovat dárky jen pro své příbuzné a známé, ale také pro opuštěná zvířata. Sbírku krmiva i předmětů, které mohou potěšit psy a kočky v útulku v Třebíči, vyhlásilo tamní Sdružení pro pomoc zvířatům. „Už pomalu roznášíme plakáty. Lidé budou moci přispívat od 1. do 19. prosince," řekla za organizátory Lada Nejčevová.

Ani přes dárky, které jistě zpříjemní život všem opuštěným zvířatům, si o vánočním čase ani následujících oslavách Nového roku iluze nedělá. „Po svátcích praská útulek ve švech," poznamenala. „Každý rok se u nás objeví pejsek, který je nevhodným vánočním dárkem, a po každém Novém roce jich řada končí v útulku, protože v panice utíkají před hlučnými oslavami, až se zaběhnou," popisovala Nejčevová.