„V dubnu se uskutečnilo výběrové řízení. Termíny byly nastaveny tak, aby v září 2017 mohla začít v nové přístavbě výuka. Oslovili jsme osm firem, ale nabídku jsme neobdrželi ani jednu,“ uvedl starosta Plavec.

Některé firmy měly strach, že by nezvládly šibeniční termín dřevěné přístavby. Hotovo by muselo být do konce prázdnin. Starosta byl přesto přesvědčen, že dřevostavbu je schopen zhotovitel během několika měsíců zvládnout. „Výběrovým řízením začínám říkat žebrací řízení, protože i na jiné, menší akce, se nám daří shánět firmy jen těžko. Všichni toho mají moc,“ posteskl si starosta Plavec.

V současné době proto Stonařov připravuje novou výzvu, která předpokládá zprovoznění nové třídy mateřské školy na rok 2018. „Naštěstí o dotaci nepřijdeme. V podmínkách je nastavené, že musíme mít hotovo do září 2018, tudíž to při novém výběru zvládneme,“ zhodnotil Plavec.

A proč ve Stonařově na přístavbu tolik chvátají? Zabydlují se zde mladé rodiny, které chtějí umístit děti do místní mateřské, potažmo základní školy. Od roku 2004 počet obyvatel v městysi vzrostl o 150 lidí. Hodně se zde staví. Vedení Stonařova investovalo v uplynulých letech nemalé částky do zasíťování nových parcel a další desítky stavebních parcel připravuje.

Současná kapacita mateřinky je 40 dětí. Dle nového zákona navíc budou muset přijímat do školek i děti staré 2,5 roku. „Jen loni se narodilo devatenáct dětí, a to k nám jezdí ještě děti z Otína a Suché,“ popsal Plavec. Vedení školky proto muselo navíc i uplynulé roky pokaždé několik dětí odmítnout. „Bylo to ale v rámci jednotek a děti, které nebyly tříleté. Vždy jsme ale strop čtyřiceti dětí naplnili,“ uvedl ředitel základní a mateřské školy ve Stonařově Zdeněk Zadražil.

Část dětí ze Stonařova ale jezdí do školky v Jihlavě, ale i do nedaleké Dlouhé Brtnice či Pavlova.

Celkové náklady na přístavbu budou asi 5,6 milionu korun. Z toho pět milionů pokryjí dotace a příspěvky od státu, zbytek půjde z kasy městyse.

Vedení školky bude muset přijmout také nové učitelky. Kolik jich ale bude muset být, to se bude odvíjet podle toho, kolik dětí se v příštím roce zapíše. Ředitel Zadražil ale počítá minimálně s jednou učitelskou posilou navíc. Nová třída bude mít také terasu a bude především pro mladší děti.