Na konci června budou v Telči hostit IAM - European Grand Prix, kam přijedou i týmy z Bulharska, Ukrajiny nebo Chorvatska. Bude to velká sláva, zúčastní se kolem dvou tisíc soutěžících. Grand Prix se uskuteční v termínu od 26. do 28. června na náměstí Zachariáše z Hradce, takže se bavit bude celá Telč.

"Na pátek chystáme průvod všech účastníků městem, představení mezinárodních porotců a galavečer. V sobotu ráno začnou soutěže, které skončí až v neděli večer. Předvedou se mažoretky od šesti do dvaceti let. Zapojí se i rodičovské týmy ze zahraničí, telčský mít nebudeme. Polští účastníci dorazí s dechovou kapelou a připomenou, jak mažoretky dříve vystupovaly," řekla vedoucí telčských mažoretek Renata Křížková.

Vysoká škola polytechnická Jihlava.
Studenti si na jihlavské VŠPJ mohou zvolit nový obor

Ti nejlepší si z města UNESCO odvezou medaile, na nichž nebude chybět upomínka na Telč. "Bude tam obrys telčského domu, medaile připravují odborníci ze Žirovnice. Pro všechny účastníky Grand Prix chystáme i dárek na památku, bude to malý keramický dům," doplnila Křížková.

Telčské mažoretky loni sbíraly zkušenosti v zahraničí. A zazářily nejprve na mistrovství Evropy v Maďarsku, potom i na Grand Prix v ruském Petrohradu, odkud si odvezly řadu skvělých umístění. "Sólistka Karolína Hradilová ve své kategorii junior baton dokázala svým bezchybným výkonem přesvědčit porotu, že patří mezi světovou elitu a brala v této kategorii 3. místo," přidala jeden z mnoha petrohradských úspěchů Křížková.

Lučanka má své první CD a Jaroslav Hájek dvaapadesátou písničku pro města a obce v Česku.
Lučanka má své první CD. Jmenuje se Pozdrav z Luk

Že patří mezi světovou elitu, v Rusku dokázaly telčské mažoretky i v dalších kategoriích. Na závěr soutěže bojovaly obě skupiny ve velkých pódiových sestavách. Růžičky se skladbou Až mi bude sto obsadily čtvrté místo a Růže se skladbou Klaun braly místo druhé. "V klasických sestavách vybojovaly Růžičky - junior první místo a Růže - senior třetí místo," dodala Křížková.

Telčské mažoretky pořádají už několik let oblíbenou soutěž O střevíček z pohádkové Telče, které se každý rok účastní kolem osmi stovek soutěžících.