V tělocvičně místní základní školy se totiž uskuteční třetí ročník mažoretkové nepostupové soutěže s názvem O pohár medvěda Brtníka.

„Máme nahlášeno celkem 27 týmů ze 14 měst. Celkem se sjede 320 mažoretek," potvrdila Michaela Toufarová, jedna z organizátorek akce. Akci totiž pořádají místní mažoretky Pomněnky z TJ Sokol Brtnice ve spolupráci s městem a místní základní a mateřskou školou.

Mažoretky budou soutěžit v pěti kategoriích, domácí Pomněnky zabojují o titul ve třech kategoriích. Mají nacvičené sestavy v týmech minidětí, dětí a v juniorkách. Dále jsou ještě kategorie kadetky a senior. „O zařazení do kategorie rozhodují věkové průměry všech mažoretek v týmu. Například miniděti jsou do věkového průměru 6,09 let," přiblížila rozdělení Toufarová.

V letošním roce se v Brtnici rozhodli soutěž uspořádat až v říjnu. Loni totiž zjistili, že dělat ji už v září je na jednotlivé týmy brzy. „Během září se teprve soubory schází a nacvičují sestavy po letních prázdninách. Proto jsme soutěž posunuli," vysvětlila organizátorka.

Úspěch domácích

Ta věří, že domácí tým uspěje minimálně stejně dobře jako v loňském roce. Dětský tým v se v minulém roce umístil na druhém místě, kadetky dokonce vyhrály. „Děti mají na to, aby druhé místo v letošním roce minimálně obhájily, a co se týče kadetek, tak ty už letos patří do staršího týmu juniorek, takže ty to budou mít těžší," okomentovala šance domácích Toufarová. Nicméně věří, že všechny tři sestavy mají šanci na to, aby se umístily na stupních vítězů. Domácí mažoretky se představí se sestavou, se kterou jezdily po celou sezonu. „Po této naší soutěži pojedeme ještě na soutěž do Moravských Budějovic," dodala.

Týmy měly původně soutěžit ve dvou disciplínách. Jednou jsou hůlky, čili baton a potom pom-pom, což jsou třásně. „Této disciplíně se bohužel žádný tým v kraji nevěnuje, proto jsme ji vyškrtli," dodala Toufarová.
Mažoretky začnou mezi sebou soupeřit tuto sobotu 10. října od 9 hodin dopoledne. O tom, která sestava bude nejlépe předvedena, rozhodne stejně jako loni odborná porota.