Informační radar zobrazující aktuální rychlost, který navíc nějaký čas neukazoval, nikdo nebral vážně a tak bylo třeba přitvrdit. V Hosovském kopci proto v těchto dnech pracovníci instalují radary pro úsekové měření, které musí ještě projít kalibrací a cejchováním. „Úsek musí být změřen s přesností na centimetry a nastaven tak, aby změřil průměrnou rychlost v úseku naprosto přesně,“ řekl mluvčí radnice Radovan Daněk.

Před samotným spuštěním je ještě nutné provést zkoušky přenosu dat z kamer na úřad. Radnice očekává, že řidiče začne kontrolovat ještě před letošními Vánoci. Přesný termín však zatím známý není.

Vysoká rychlost aut v Hosovském kopci byla pro magistrát trnem v oku již delší dobu. „V místě zastavují autobusy a děti musí přecházet silnici kousek od horizontu,“ vysvětlil jihlavský radní pro dopravu Jaroslav Vymazal. Uvažovalo se také o vybudování podchodu nebo nadchodu v místě, ten by ale byl příliš drahý. K úsekovému měření využije město kamery, které dříve hlídaly řidiče na dálnici.

Úsekové radary měří od loňského roku rychlost řidičů také v Jihlavském tunelu. Nelichotivý primát tam drží řidič dodávky doručovací služby – navzdory „šedesátce“ se tunelem prohnal rychlostí 190 kilometrů v hodině. Nebyl však jediný, denně tam rychlost překročí desítky aut a úředníci řešící pokuty mají práce až nad hlavu.