„Do 1. prosince, kdy bude v Telči vánoční stromeček a osvětlení města slavnostně rozsvíceno, pracovníci technických služeb určitě stihnou osvětlení instalovat,“ ujistila vedoucí odboru kultury telčské radnice Věra Peichlová.

V blízkosti morového sloupu na telčském náměstí Zachariáše z Hradce už ale několik dní stojí zatím neozdobený vánoční stromeček. Letos na něm budou viset nové ozdoby. „Minulý rok jsme se rozhodli, že investujeme do centrálního osvětlení. Pořídili jsme ozdoby v bílé a zlaté barvě,“ prozradil starosta Telče Roman Fabeš (Sdružení nezávislých a SNK ED).

Nově nazdoben bude v Telči nejen vánoční strom, ale také čtyři listnaté stromy, které rostou poblíž morového sloupu. „Vybrali jsme decentní barvy, aby ladily s náměstím. Barevnost museli schválit navíc i památkáři,“ dodal telčský starosta Fabeš.

Staré dosud funkční světelnou výzdobu telčská radnice nevyhodí, ale nechá jím vyzdobit ulice města. „Zatím jsme se nerozhodli, kam přesně bude staré osvětlení umístěno. Musíme nejprve nazdobit náměstí, a poté, až uvidíme, kam tu původní výzdobu dáme,“ podotkla Věra Peichlová.

Zato ve Stonařově už lidé žijí vánoční atmosférou. V sobotu tam totiž vedení městyse nechalo slavnostně rozsvítit strom i ozdoby na pouličních lampách. „Bylo to o týden dříve, než letos začne advent, ale chtěli jsme, aby střed městyse byl vánočně laděn čtyři týdny,“ odůvodnil starosta Stonařova František Plavec (nezávislý).

Vánoční stromeček s dřevěným betlémem tam stojí v blízkosti kostela svatého Václava už od 20. listopadu. „Je laděný do stříbrné barvy. Použili jsme tradiční řetěz a rampouchy. Nové ozdoby jsme nekupovali. Na pouliční lampy jsme nechali navěsit stříbrné vločky. Nazdobený je rovněž balkon kulturního domu,“ popsal starosta František Plavec. Vánoční výzdobu budou o prvním adventním víkendu rozsvěcet v Polné. „Výzdoba v ulicích a hlavní vánoční strom jsou již ale kompletně připravené. Jejich instalace pracovníkům služeb města zabrala asi čtrnáct dní,“ informoval starosta Polné Jindřich Skočdopole (Nezávislí pro Polnou). Polná se vánočně rozzáří tuto sobotu v rámci slavnostního zahájení předvánočního času ve městě.

V Polné jsou ozdoby laděné do bílé a žluté barvy. „Kromě žárovek jsme letos do vánoční výzdoby neinvestovali nic. Máme ji totiž dlouhodobě v dobrém stavu,“ odůvodnil starosta Skočdopole. Vánoční nálada lidi pohltí už při vjezdu do města, kde jsou převěsy s vánočními motivy.

V ulicích krajského města Vysočiny městský podnik Služby města Jihlavy (SMJ) začaly s instalací vánočních ozdob už v polovině listopadu. Vánoční strom bude na jihlavském Masarykově náměstí stát už během dneška (28. listopadu). Vybrán byl strom, který až do dnešního rána rostl na jihlavském sídlišti Březinky. „Na náměstí bude dovezen dopoledne a ihned se bude zdobit,“ prozradil mluvčí SMJ Martin Málek. Vysočinská metropole svou letošní vánoční výzdobu slavnostně rozsvítí o první adventní neděli, tedy o tomto víkendu.