„Je to už dlouholetá tradice, celé rodiny se chodí na Silvestra večer projít na náměstí, setkávají se tam s přáteli a známými, popovídají si, popřejí si do nového roku a společně sledují půlnoční ohňostroj,“ popsal bystřický starosta Karel Pačiska.

Jinde už naopak preferují Nový rok, takže ze silvestrovských ohňostrojů se staly novoroční. 1. ledna po setmění se rozzáří obloha například ve Žďáře nad Sázavou, Velkém Meziříčí nebo Velké Bíteši. Stejně tomu bude i v Jihlavě. Také v krajském městě dávají přednost novoročnímu podvečeru. Už od 16 hodin budou lidem na Masarykově náměstí zástupci magistrátu podávat svařák na zahřátí a o půl hodiny později začne slavnostní ohňostroj, přičemž pořadatelé slibují i dáreček jako překvapení.

Silvestrovský běh na historických lyžích v Polničce 2016.
Lyžníci z Polničky vytáhnou ski už popadesáté

Mimo oslav v centrech měst, restauracích či soukromí jsou silvestrovským či novoročním zvykem také společné pochody, běhy či výstupy na různé kopce. Společně slavit příchod nového roku na Dědkovskou horu za Žďársku, třetí nejvyšší vrchol Arnoleckých hor, tradičně mezi 23. a 1. hodinou už bezmála tři desítky let chodí turisté z Měřína i další lidé z okolí. „Trasa je libovolná, klasická TOP je z Měřína, odkud je to na Dědkovskou horu šest kilometrů. Sraz účastníků je ve 23 hodin na Dědkovské hoře, ve 24 hodin bude přivítání nového roku. Každý účastník dostane mimo nezapomenutelných nočních romantických zážitků diplom za účast,“ uvedla na facebookové stránce Klubu českých turistů Měřín Aneta Hnízdilová.

Na Třebíčsku se poslední den v roce lidé pobaví třeba i při výšlapu na Pekelný kopec – sraz bude v půl desáté na návsi v Mastníku.

Podstatně náročnější bude 39. ročník silvestrovského běhu na Klučovskou horu u Třebíče. Prezentace je od půl deváté v třebíčské základní škole Světlo, startuje se v jedenáct. Pro účastníky je připraveno několik kategorií, muže čeká přes deset kilometrů, ženy pětikilometrová trasa.

Žďárský betlém symbolizuje mimo jiné i jednotu, s níž se lidé do společného vyřezávání pustili.
Městský betlém z lipového dřeva byl středem zájmu návštěvníků

Komu se nebude chtít zdolávat kilometry a zvyšovat si fyzičku, může se zúčastnit silvestrovské prohlídky želivského kláštera na Pelhřimovsku. Prohlídky začnou v 11 hodin a k vidění bude kromě slavnostně vyzdobených prostorů kláštera a opatského kostela také výstava čítající více než stovku betlémů.

Výlety do přírody budou pokračovat i první den roku 2020. Novoročním cílem obyvatel okolních obcí se tradičně stává nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal, kde se 1. ledna ve 14 hodin ke společnému novoročnímu přípitku scházejí lidé ze Svratky, Křižánek, Herálce, Svratouchu, Fryšavy, Kadova a Sněžného.

Na desetikilometrový výšlap do údolí řeky Doubravy, místními zvané Doubravka, už posedmatřicáté 1. ledna o půl jedenácté vyrazí havlíčkobrodští turisté od vlakové zastávky v Bílku, aby skalnatým říčním údolím došli do Chotěboře.

Do kmenů stromů se zakously motorové pily.
Revitalizace parku na náměstí ještě není u konce. Bude následovat další kácení

Na Nový rok si nechávají pochod na Šacberk-Rudný rovněž turisté Klubu českých turistů Tesla Jihlava; 1. ledna 2020 půjdou už potřiadvacáté. „Vyrazit je možné odkudkoliv, cíl je od 14 do 15 hodin u torza rozhledny na Šacberku. Kdo tam dorazí, dostane diplom, odznak a kalendářík, součástí je takzvaný Novoroční čtyřlístek, což je veřejná sbírka Klubu českých turistů s výtěžkem pro zdravotně postižené spoluobčany,“ uvedla za pořadatele Míla Bradová. Dodala, že akce se sice ponejvíce účastní lidé z Jihlavy, ale výjimkou nejsou ani turisté z druhého konce republiky, kteří o svátcích pobývají v okolí. „Měli jsme tady turisty třeba i ze Sokolova nebo Duchcova,“ dodala Míla Bradová.