Jihlava tedy možná přijde 
o třicet milionů korun, které na výstavbu dráhy přislíbil kraj. Dráha se totiž na dalším zářijovém zastupitelstvu projednávat nebude, a jihlavští zastupitelé tak nejspíš dráhu nestihnou odsouhlasit v tomto roce, kdy končí platnost smluv s krajem. Navíc se v listopadu konají krajské volby a nové krajské zastupitelstvo nemusí tento projekt podpořit.

Podle dříve uzavřených dohod by se město mělo na výstavbě zpevněné dráhy na henčovském letišti podílet třiceti miliony korun. Stejnou částku tedy odsouhlasil i Kraj Vysočina. O další provoz na letišti by se podle smluv mělo postarat město.

„Záměr na veřejnou soutěž k letišti červnovým zastupitelstvem neprošel, takže letiště je u ledu. Otázkou je, co bude od jihlavských zastupitelů požadováno 
k letišti dál a také jak se 
k tomu postaví nové krajské zastupitelstvo, minimálně do listopadu, kdy jsou krajské volby, potažmo do příštího roku se letiště zřejmě řešit nebude," vyjádřil se včera jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Dodal, že některým zastupitelům se nelíbí především to, že provoz letiště by byl na Jihlavě. Mezi nimi je 
i koaliční zastupitel David Beke (ODS). „Uvědomuji si, že zpevněná dráha je pro krajské město důležitá, ale bohužel těch otázníků je pro mě stále moc. Musíme říct, co bude se stávajícími objekty, jak to bude s nájemným a tak dále. A je nutné předložit kvalitní materiál," vyjádřil se na posledním zastupitelstvu Beke.

Dráha není součástí jihlavské koaliční smlouvy.

Proti modernizaci letiště jsou také lidé, kteří bydlí 
v jeho okolí, tedy lidé z Měšína, Velkého Beranova
a z jihlavských částí Heroltice a Henčov. Sestavili petici proti dráze, která čítá 500 podpisů. Na konci července Jihlava hlavnímu organizátorovi petice Martinu Švecovi zaslala vyjádření k petici. To se ale Švecovi nelíbí.

„Město reakci na petici, pod níž je podepsáno více než 500 obyvatel Jihlavy a okolních obcí, evidentně nevěnovalo více než pět minut. Sdělení města se nijak nevyjádřilo k environmentálním obavám a rizikům s projektem spojeným, nijak se nevyjádřilo k ekonomické nesmysluplnosti projektu a tak dále," řekl hlavní organizátor petice.

„Když se rozjíždí auto na zpevněném povrchu na silnici anebo na polní cestě, musí i laik vědět, že je to rozdíl. Neříkám, že jsem letecký odborník, ale předpokládám, že to ani pan Švec není. A to, že se mu nelíbí vyřízení petice, se už tak někdy stává," reagoval primátor.
Nová asfaltová dráha 
na letišti v Henčově měla být dlouhá 1 200 metrů. Počáteční investice, tedy zpevněná dráha s přípravou na osvětlení a odvodnění, je zmiňovaných šedesát milionů korun.