Městská památková zóna (MPZ) zůstane v Třešti zachována, jen možná do budoucna změní své hranice. 
V rámci této zóny vznikne konkrétní plán ochrany, který u jednotlivých nemovitostí stanoví jasná pravidla jejich údržby. I to zaznělo na úterním setkání památkářů, starosty Třeště Vladislava Hynka a jednoho z majitelů nemovitosti v třešťské MPZ Františka Svobody.

Právě on před časem na základě svých negativních zkušeností ve městě rozvířil debatu o smyslu a budoucnosti MPZ v Třešti. Bez souhlasného stanoviska památkářů totiž narychlo opravil střechu v havarijním stavu a při rekonstrukci navíc použil nevhodnou, ale levnější střešní krytinu – betonové tašky. Teď mu za to, že jednal bez souhlasu úřadů, hrozí pokuta.

„Můj případ nyní řeší krajský úřad, ke kterému jsem se odvolal. Podle toho, jak to dopadne, budu dál postupovat. Požádal jsem památkáře 
o rychlé vyřízení, vzhledem 
k závažnosti situace jsem však nemohl měsíc či dva čekat na to, až se úředníci vyjádří. Když se dlouho neozývali, střechu jsem opravil bez jejich požehnání. Navíc jsem se rozhodoval rychle i kvůli nižší cenové nabídce," zdůvodnil svůj postup Svoboda s tím, že není jediný, kdo se v MPZ v Třešti 
s podobnými problémy setkal.

„Chci poukázat i na nejasnosti okolo toho, jak se mají majitelé o své domy v MZP starat. Někdo může mít plastová okna a nevadí to. Jiný za to dostane pokutu. Úředníci ani nezohledňují finanční situaci lidí. Ne každý si totiž může dovolit drahé materiály, které oni požadují. A pokud vaše nemovitost není památkou, můžete zapomenout i na nějaké dotace či příspěvky," doplnil Svoboda.

Běh na dlouhou trať

František Svoboda kvůli všem těmto nepříjemnostem požadoval odpamátnění centra Třeště. To však podle památkářů není reálné. Možná je pouze změna hranic MPZ. I to je však podle starosty Třeště Vladislava Hynka běh na dlouhou trať.

„Nyní ve spolupráci s telčskými památkáři zpracujeme materiály týkající se jiného vymezení hranic MPZ. Například bychom chtěli z MPZ vyjmout sídliště s panelovými domy. Bylo nám ale řečeno, že šance na změnu je poměrně malá, za posledních patnáct let na Ministerstvu kultury s tou žádostí nikdo neuspěl," uvedl Hynk.

V Třešti ale určitě v budoucnu vznikne takzvaný plán ochrany MPZ. Podle ředitelky pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Martiny Veselé, která byla na setkání také přítomna, na tom památkáři pracují už delší dobu. „Tento projekt připravujeme bez ohledu na případ pana Svobody. Jako první bude v Moravských Budějovicích, jako druhá je na řadě právě Třešť. Zjednodušeně řečeno, jde o to, že budou ke konkrétním nemovitostem nadefinované podmínky, podle kterých se bude postupovat. Dojde tak ke značnému zjednodušení," vysvětlila Veselá.

Starosta Třeště nyní uvažuje o tom, jak majitelům domů v MPZ, na které se nevztahují žádné dotace, pomoci. Možným řešením by mohl být i speciální fond pro tyto účely. Jeho zřízení však musí být schváleno zastupitelstvem.

ZUZANA MUSILOVÁ