„Hlavně pejsky si berou lidé domů z útulku čím dál častěji, bohužel nám tady zůstávají psi většinou staří nebo nehezcí,“ vysvětlil Vítězslav Vítkovič, vedoucí jihlavského městského útulku.

Lidé si pro zvířátka chodí většinou před víkendem nebo když je svátek.

„To je rozumné, alespoň pár dní jsou se zvířetem více v kontaktu a pes se pak lépe přizpůsobí. Teď chodili hodně na Dušičky,“ chválí Vítězslav Vítkovič.
Bohužel do městského útulku přicházejí i lidé, které jeho vedoucí nerad vidí.

Nejhorší jsou lidi, co si jdou pro pejska pro babičku. Ale co s ním, až babička umře? Chtějí většinou roztomilé štěňátko, které pak za šest let vrací s tím, že už se o něj nemá kdo starat,“ zlobí se Vítkovič.

Pejsek je pak zvyklý pouze na staré lidi a klid. V útulku velice trpí a je na tom psychicky špatně.

Městský útulek Jihlava se ale nestará pouze o pejsky. „Ze zákona máme stanoveno, že postarat se musíme o všechna odchycená zvířata,“ doplnil vedoucí útulku.

Ten také vzpomíná na pár kuriózních případů.

Před dvěma lety se starali o prase, které odchytli na Bedřichově. „Prase bylo ale velmi mírumilovné a mělo rádo lidi,“ vzpomíná Vítkovič. Po čtrnácti dnech si pro něj přišel majitel.

„Myslel si, že už ho někdo dávno snědl. On ho ale choval jako domácího mazlíčka, a tak měl radost, že ho u nás objevil,“ směje se vedoucí městského útulku.

Podle Vítězslava Vítkoviče s pejsky nikdy žádný problém neměli. Starosti jsou většinou s neukázněnými lidmi.

Útulek, který stojí v jihlavském Písotvě, působí od roku 2003 a má kapacitu padesát pejsků.

„Normálně tady míváme kolem třiceti psů a tento stav se tak nějak nemění,“ doplnil vedoucí útulku.