V minulých letech se pořadatelé museli vypořádat s řadou problémů, ale letos už by je nemělo nic zaskočit. „V posledních letech nám starosti přidělávalo sucho a s ním spojené vyšší riziko vzniku požárů. Zatím žádné omezení není, uvidíme, jak to bude vypadat příští týden. V případě, že nebude moct parní lokomotiva jet, pojede místo ní dieselová. Hlavní je, že milovníci této akce o jízdy nepřijdou,“ vysvětlil Jan Vyhlídal ze Společnosti telčské místní dráhy, která akci pořádá.

Odpadla také starost s komplikovanou přepravou parního vlaku z Lužné u Rakovníka. Lokomotiva, která vozí lidi mezi Kostelcem a Slavonicemi, už totiž má své místo v telčském muzeu železnice v bývalém depu. „Muzeum v Lužné u Rakovníka nám ji zapůjčilo,“ doplnil Vyhlídal.

Vedle samotných jízd si lidé užijí bohatý doprovodný program. Hned v sobotu 27. července se chystá akce na nádraží v Hodicích s atrakcemi pro děti i dospělé. V místě bude stát parní vlak, děti se vyřádí na skákacím hradě a k tanci a poslechu tentokrát zahrají dvě kapely - kapela Umí hovno a JCS Salavice. V neděli 28. července se zábava přesune do sousední Třeště, kde bude připraveno odpoledne plné her a soutěží pro děti.

Během prvního srpnového víkendu se můžete z Telče vypravit k rakouským hranicím. Ve Slavonicích bude právě probíhat festival v režii Ondřeje Trojana a vzpomínková akce věnovaná dobývání řopíků v pohraničí. V sobotu 10. srpna pojede parní vlak do Třeště, kde bude na programu zábavné odpoledne, a do Kostelce. A v neděli se můžete vydat do Kostelce i do Dačic. „V sobotu 10. a v neděli 11. srpna máme v telčském depu připravenou atrakci pro děti. Bude to dětský vláček, k dispozici bude od půl desáté do šestnácti hodin,“ doplnil další zajímavost Vyhlídal.

Trať mezi Kostelcem a Slavonicemi čeká rozsáhlá modernizace, do budoucna se totiž počítá s jejím větším využitím v rámci celého kraje. Už letos v září je mezi Telčí a Slavonicemi v plánu výluka, která potrvá 55 dní.