Tisk na tradiční karetní papír tvůrci zadali české firmě, která převzala klasickou výrobu takzvaných karet s koníkem, jejichž historie sahá až do konce 19. století.

Několikavrstvý karetní papír se vyznačuje dobrou klouzavostí, vydrží a nelze především v základu prosvítit. “Zkrátka aby nikdo nemohl během hry švindlovat a koukat druhému do karet,” popisuje spoluautor karet Jakub Skočdopole. “Mikulášské karty jsou českým unikátem. Ani mezi sběrateli, kteří mají tisíce druhů karet, jsme podobně zpracované téma nenašli. Můžete si s nimi zahrát prší, mariáš a další hry,” dodává.

Kašpaři také ve spolupráci s polenským všeumělem Františkem Vackem už řadu let pořádají akci Peklo a nebe na hradě. Tahle mikulášská akce, kterou 5. prosince každoročně navštíví stovky dětí v doprovodu rodičů, se však v letošním roce kvůli pandemii koronaviru nemůže uskutečnit. “Lidé nám volají, těšili se, velmi nás to mrzí. Mikulášské karty jsme připravovali také pro tuto příležitost, zahrát si je však lidé letos budou muset doma,” uvedl organizátor Jakub Skočdopole.

Kromě svých zábavných produkcí se od roku 2018 Kašpaři věnují právě vydáváním autorských karet. Celkem vyšly čtyři různé balíčky. Karty Polenská strašidla z roku 2018 jsou například určené ke hře Černý Petr nebo na karetní pexeso. Kromě samotných karet obsahují bonusový list, který popisuje vlastnosti bytostí z karet, včetně mapky údajného výskytu na Polensku. “Myšlenka vznikla v prostředí pro karty typickém, u piva, naše karty si ale může zahrát celá rodina,“ popisuje s úsměvem kreslíř František Vacek. Mimo to Kašpaři vydali třeba mariášové Čertovské karty, které už jsou zcela vyprodané.

Balíček Mikulášských karet a Strašidel vyjde na 89 korun, Polenská strašidla se prodávají za 60 korun. Karty si mohou zájemci koupit na webu Kašparů www.kaspari.cz nebo v několika kamenných prodejnách.

SÁRA JESCHKEOVÁ