„Počítal jsem, že bude referendum příznivější pro rozvoje obce. Potřebujeme partnera, který by alespoň zčásti financoval společenský život,“ zamrzelo končícího starostu Jána Plevčíka (nezávislý). Penny Market prý obci přislíbil jednorázově šest milionů korun. „A to nebyla konečná částka, protože jsme pořád jednali, začínali jsme přitom na čtyřech milionech,“ dodal.

Navíc měly spolky ve Velkém Beranově dostat každý rok čtyři sta tisíc na kulturní akce. Obec přitom žádný z dotčených pozemků nevlastní, Penny Market už byl s jejich majiteli předběžně domluvený.

To vše padlo během referenda, které se konalo u příležitosti říjnových komunálních voleb. Logistické centrum odmítlo 417 voličů, pro jich bylo přesně dvě stě padesát. Vedení obce se musí nyní při územním plánování snažit bránit tomu, aby na poli směrem k dálnici vyrostly jakékoliv průmyslové objekty. „Je to vůle občanů, respektujeme to, nic se nedá dělat,“ podotkl starosta. Obec tak bude muset vyhledávat dotace, společenský život se však nezastaví.

Ustavující zasedání nového jihlavského zastupitelstva a volba historicky první primátorky Jihlavy Karolíny Koubové (na snímku).
Primátorkou je Koubová, kritiku opozice ustála

„Vzalo to tento konec, nechci rozebírat důvody, proč to tak bylo,“ řekl starosta. „Skupinka lidí tu strašila místní. Že prý se zvýší kriminalita a budou tu jezdit kamiony. Takové nesmysly. Ale lidi jim to uvěřili,“ prozradil jeden z obyvatel Velkého Beranova. Někteří si stěžovali na nedostatek informací, o logistickém centru se ale opakovaně jednalo na zastupitelstvu, které bývá přístupné veřejnosti.

Logistické centrum mělo přitom být téměř pět set metrů od nejbližší zástavby. V nedaleké Stránecké Zhoři má společnost Lidl haly blíže obytným domům. Ani kamiony by obec nijak neobtěžovaly, vedení Velkého Beranova totiž začátek stavby podmínilo vybudováním obchvatu obce, haly měly být až za ním. Místní přišli také o dvě stovky pracovních míst.

Penny Market tak nyní už hledá jinou vhodnou lokalitu, rozhodnutí zatím nepadlo. „Výsledky obecního referenda plně respektujeme a děkujeme všem, kteří plánovanou stavbu podpořili,“ uvedla Monika Lebedová z Penny Marketu.